Газа

Сподели со своите пријатели

Израел синоќа изврши воздушни напади врз воен комплекс на Хамас во Газа како одговор на ракета истрелана од палестинска територија, соопшти израелската војска. Loading… Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека едно лице загинало во израелски воздушен напад пред зори во Наблус, во северниот дел на Западниот Брег, каде борбите се водатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската војска соопшти дека извршила напад врз Појасот Газа во текот на ноќта, неколку часа откако пресретнала ракета истрелана од областа. Loading… Во соопштението се вели дека воздушните напади биле насочени кон локациите за производство на ракети и оружје што ги користи Хамас како одговор на нападот извршен од милитантнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел изврши повеќе воздушни напади врз блокираниот Појас Газа еден ден откако неговите сили убија девет Палестинци, вклучително и една постара жена, во бегалскиот камп Џенин во еден од најсмртоносните упади на израелската војска во окупираниот Западен Брег во последните години. Loading… Безбедносни извори во Газа изјавија за АФП декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации закажа итен состанок за четврток на барање на Палестинците кои протестираат против посетата на ултранационалистичкиот израелски министер Итамар Бен-Гвир на Ридот на храмот, свето место во окупираниот Источен Ерусалим и честа сцена на конфликти. Loading… Палестинскиот амбасадор во ОН, Ријад Мансур, побара прекин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мислењето на Меѓународниот суд на правдата (МСП) за правните последици од израелската окупација на палестинските територии побараа 193 членки на Генералното собрание на Обединетите нации, пренесува Танјуг. Loading… Во војната во 1967 година, Израел ги окупираше Западниот Брег, Газа и Источен Ерусалим, области кои Палестинците ги сакаат за држава, потсетуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 21 лице, меѓу кои и деца, загинаа во пожар во станбена зграда во бегалски камп во северниот дел на Газа, според палестинските власти во Газа, како што јави Си-Ен-Ен. Loading… Пожар избувнал во бегалскиот камп Џабалија, соопшти Министерството за внатрешни работи на Газа. Со прелиминарната истрага е утврдено декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евреите сега сочинуваат помалку од 47 отсто од вкупното население западно од реката Јордан до Средоземното Море, предупреди израелскиот демограф Арнон Софер, тврдејќи дека поголемиот дел од израелското население не е свесно за демократската опасност во која влегува земјата, бидејќи „малцинството владее со мнозинството“. Loading… Софер, кој предава географија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел ја призна одговорноста за убиството на петте палестински деца во воздушен напад за време на неодамнешната тридневна офанзива на Појасот Газа, објавија во вторникот израелските медиуми. Loading… Претставници на Министерството за одбрана ја потврдија одговорноста на Израел за нападот, кој се случи на 7 август на гробиштата во областаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските безбедносни сили убиле тројца палестински вооружени лица во вооружени судири на окупираниот Западен Брег, соопшти израелската армија, додавајќи дека меѓу нив бил баран „член на терористичка ќелија“, пренесува Тајмс оф Израел. Loading… Како што соопштија, израелските сили ја опколиле куќата на високиот командант на милитантната група Бригада на маченициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот одржа итен состанок за да разговара за ситуацијата во Газа, при што неколку членки изразија загриженост за ситуацијата, и покрај прекинот на огнот меѓу милитантите на Исламски џихад и Израел по тридневните смртоносни судири. Loading… Говорејќи преку видео врска на почетокот наПрочитај повеќе