FTX

Сподели со своите пријатели

Сем Бенкмен-Фрид, основачот и поранешен извршен директор на FTX и Alameda Research, се соочува со 115 години затвор доколку биде осуден по сите осум точки од федералното обвинение. Loading… Обвиненијата против него, вклучително и измама, заговор и перење пари, предвидуваат максимална казна од 20 години затвор, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сем Бенкман-Фрид е обвинет за измама на инвеститори. Тој е еден од најголемите донатори на Американската демократска партија, но им давал пари и на републиканците Loading… Ненадејниот пад и апсењето на поранешниот извршен директор на берзата за тргување со криптовалути FTX, Сем Банкмен-Фрид, ги запрепасти инвеститорите и крипто ентузијастите коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бахамската полиција го уапси Сем Бенкмен-Фрид, основачот на неуспешната платформа за тргување со криптовалути FTX, објави јавниот обвинител на земјата. Loading… Банкмен-Фрида денеска треба да се појави пред магистралниот суд, објавија властите на оваа карипска земја, пренесува Би-би-си. Полицијата соопшти дека Банкмен-Фрид е уапсен поради „финансиски прекршувања“ на законот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Размената за криптовалути Binance неочекувано ја повлече својата понуда за преземање на конкурентниот конкурент FTX, велејќи дека проблемите на компанијата се „надвор од нашата контрола или способност да помогнеме“. Loading… Објавувајќи дека се откажува од преземањето на FTX, Binance, најголемата крипто берза во светот, изјави дека во текот на процесотПрочитај повеќе