Крипто берзата Binance се откажа од спасувањето на FTX

Сподели со своите пријатели

Размената за криптовалути Binance неочекувано ја повлече својата понуда за преземање на конкурентниот конкурент FTX, велејќи дека проблемите на компанијата се „надвор од нашата контрола или способност да помогнеме“.

Loading...

Објавувајќи дека се откажува од преземањето на FTX, Binance, најголемата крипто берза во светот, изјави дека во текот на процесот на длабинско снимање на финансиските извештаи на ривалската берза, дошло до сознание за „погрешно управување со средствата на клиентите и наводни истраги од американски надлежни агенции“, според CNN.

Ова е најновиот пресврт во брзата, драматична сага во која се вклучени најмоќните играчи во крипто светот.

Во исто време, развојот претставува неуспех за Сем Бенкмен-Фројд, 30-годишната рок-ѕвезда која ја основаше FTX во 2019 година и често беше споредувана со инвестициски магии како Ворен Бафет и Џ.П. Морган.

Без финансиска помош, FTX се движи кон колапс, заедно со остатокот од огромната крипто империја на Bankman-Fried.

Според Волстрит журнал, Банкмен-Фрид во средата им рекол на инвеститорите дека му се потребни итни средства за да го покрие недостигот од околу 8,0 милијарди долари поради барањата за повлекување на клиентите што се појавија во последните денови.

Сите дигитални валути потонаа во средата поради превирањата на FTX. Биткоинот падна под 16.000 долари, што е најниско ниво во последните две години, откако Binance потврди дека се повлекува од купувањето FTX. Етер, вториот најпопуларен токен, падна за околу 13 отсто на 1.137 долари.

Според Блумберг, падот на FTX веќе е под истрага од Комисијата за хартии од вредност и Комисијата за тргување со фјучерси на стоки.

Loading...

Агенцијата соопшти, цитирајќи луѓе запознаени со истрагата, дека регулаторите истражуваат дали FTX правилно управувал со средствата на клиентите.