Франција

Сподели со своите пријатели

Екстремно високи температури на воздухот ја погодија Западна Европа. Loading… Шпанија ги забележа највисоките температури на почетокот на летото во последните четири децении, додека една област на Франција ги забрани настаните на отворено. Суша ги погоди италијанските земјоделци. Најтоплиот мај во Португалија во последните 100 години. Температурите треба да достигнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската политичка заедница, за која се залага францускиот претседател Емануел Макрон, би била отворена за европските држави кои споделуваат заеднички демократски вредности, без разлика дали се членки на Унијата или не. Loading… Тоа значи дека нема да биде замена за проширувањето или проширувањето на постојните паневропски организации и процесите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека се неопходни „нови разговори“ со Украина и дека е време за „јасни политички сигнали“. Loading… Макрон не ја потврди посетата на Киев најавена од некои медиуми. „Пред портите на нашата Европска унија се случува невидена геополитичка ситуација“, рече Макрон во воената база наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поголемиот дел од Франција оваа недела ќе биде зафатен од топлотни бранови со температура до 40 Целзиусови степени. Loading… Во Париз е можна температура од околу 37 степени, соопшти француската метеоролошка служба. Тамошните медиуми денеска јавија дека високата температура ќе биде од среда до сабота, а топлотниот бран најмногу ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отворањето на меѓународната одбранбена изложба во близина на Париз повика на зајакнување на европската одбранбена индустрија. Loading… „Трошењето многу пари за купување на друго место не е добра идеја… Треба да имаме многу посилна и понапорна европска одбранбена индустрија, како и индустриска и технолошкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Франција утре со неизвесен резултат ќе се одржи првиот круг од парламентарните избори, кој конечно ќе биде познат дури по вториот круг една недела подоцна, бидејќи не се знае дали центристичкиот претседател Емануел Макрон ќе освои мнозинство од 577 пратеници. Loading… Според последната анкета на јавното мислење пренесена одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешка ќе ги врати воените хеликоптери NH90, кои ги нарачала од француската NH Industries, бидејќи тие се или несигурни или доцна се испорачани, изјавија во петокот министерот за одбрана и командантот на армијата. Loading… Владата, исто така, рече дека ќе бара враќање на 523 милиони долари, плус камати и другиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две железнички компании во државна сопственост инвестираат во проект за автоматско поврзување на товарните возови. Loading… Во моментов, товарните вагони во Европа сè уште се спојуваат рачно, како и пред сто години, а процесот одзема многу време. Дојче Бан и францускиот SNCF најавија милијарда евра инвестиции во модернизација на товарниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Франција утре ќе се одржи вториот круг од претседателските избори на кои ќе се натпреваруваат актуелниот претседател и лидер на Републиката во движењето Емануел Макрон и кандидатот на десницата Марин Ле Пен. Loading… Последните истражувања на јавното мислење предвидуваат дека Макрон ќе победи со 57 отсто од гласовите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални ги повика гласачите во Франција да гласаат за Емануел Макрон во вториот круг од претседателските избори, обвинувајќи ја неговата противкандидатка Марин Ле Пен дека има блиски врски со режимот во Русија. Loading… Прашањето за поврзаноста на Ле Пен беше покренато и во кампањата пред петПрочитај повеќе