Франција

Франција, официјално Република Франција е трансконтинентална земја претежно лоцирана во Западна Европа. Опфаќа и прекуокеански региони и територии во Америка и Атлантскиот, Тихиот и Индискиот Океан.

Поради неколкуте крајбрежни територии, ја има најголемата ексклузивна економска зона во светот.

Има осумнаесет интегрални региони, од кои пет се во странство и близу 68 милиони жители.

Таа е унитарна полупретседателска република со главен град во Париз, најголемиот град во земјата и главен културен и трговски центар.

Други големи урбани области вклучуваат Марсеј, Лион, Тулуз, Лил, Бордо и Ница.

Таа е претставничка демократија организирана како унитарна, полупретседателска република.

Во продолжение сите вести од оваа држава.

Сподели со своите пријатели

Кремљ денеска ладнокрвно реагираше на повикот на францускиот претседател Емануел Макрон за примирје во меѓународните конфликти за време на Олимписките игри во Париз, велејќи дека Украина може да го искористи тоа како можност за прегрупирање и повторно вооружување, пренесува Ројтерс. Loading… Олимписко примирје Прекинот на непријателствата според олимпиското примирје еПрочитај повеќе

aerial view photography of city

Сподели со своите пријатели

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен денеска побара од полициските префектури да ја зголемат безбедноста пред синагогите, како и пред верските училишта, еден ден по нападот на Иран врз Израел и пред еврејскиот празник Пасха. Loading… Дарманен побара од полицијата да има видливо присуство пред „најчувствителните“ места за богослужбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција и нејзините сојузници можеле да го спречат геноцидот во Руанда во 1994 година, во кој беа убиени повеќе од 800.000 луѓе, но како што истакна, недостасува политичка волја за тоа. Loading… Во соопштението од Кабинетот на француските лидери, беше најавено дека Макрон ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен се сретна во Париз со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти Стејт департментот. Loading… „Секретарот Блинкен и претседателот Макрон ја потврдија својата силна поддршка за украинската борба за слобода против руската агресија“, се вели во соопштението. Се додава дека двајцата официјални лица се согласиле за важностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција наскоро ќе може да испорача 78 хаубици „Caesar“ во Украина и ќе ја зголеми понудата на гранати за да ја задоволи итната потреба на Украина од муниција во борбата против руската инвазија која започна пред повеќе од две години, пренесува агенцијата Бета, повикувајќи се на АП. Loading… Францускиот министерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Франција и Бразил, Емануел Макрон и Луис Инасио Лула да Силва објавија дека започнуваат програма со цел да се соберат една милијарда евра зелени инвестиции за бразилскиот и гвајскиот дел на Амазон, објави француското претседателство. Loading… Таа најава, објавена на самиот почеток на државната посета на Макрон наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција и Полска побараа посилни ограничувања на увозот на прехранбени производи од Украина, со цел да се спречи, како што наведоа, дестабилизација на европските земјоделски пазари и нови протести на земјоделците. Loading… Членките на Европската унија во Брисел разговараат како да се продолжи бесцаринскиот увоз на земјоделски производи од УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фотографиите на кои се гледа францускиот претседател Емануел Макрон како вежба бокс, предизвикаа различни реакции на социјалните мрежи. Loading… Официјалниот фотограф на францускиот претседател во вторникот објави две црно-бели фотографии на Инстаграм, на кои се гледа Макрон со боксерски ракавици и боксерска торба пред него, пренесува Фигаро. Весникот наведува декаПрочитај повеќе

white and blue plane

Сподели со своите пријатели

Критиките на францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер за безбедноста на авионите на „Боинг“ предизвикаа остра реакција на извршниот директор на „Рајанер“, Мајкл О’Лири, кој вчера го нарече „глупав политичар“ и ги опиша неговите коментари како „глупави и непромислени“. Loading… Во интервју за Политико на маргините на самитот наПрочитај повеќе

brown wooden smoking pipe on white surface

Сподели со своите пријатели

Дваесет и осум лица се осудени на затворски казни до 18 месеци за сајбер вознемирување на инфлуенсерка, уметнички агент за ријалити и ТВ  личности и францускиот телевизиски колумнист Магали Бердах, што е најголемиот случај на сајбер-малтретирање во Франција досега, објави Би-Би-Си. Loading… Обвинетите се казнети со парична казна од 700Прочитај повеќе