Ф-16

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека односите меѓу Турција и САД покажуваат позитивен тренд, откако постигна напредок во договорот за продажба на американски авиони Ф-16 на Анкара, објавија денеска турските медиуми. Loading… Ердоган во средата на новинарите за време на повратниот лет од Каиро изјави дека има се повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски воен авион Ф-16 денеска се урна во морето кај западниот брег на Јужна Кореја, а пилотот е безбедно спасен, соопшти единицата на американското воздухопловство стационирана во таа земја. Loading… Според Ројтерс, тоа е втора несреќа на авион Ф-16 за нешто повеќе од еден месец во Јужна Кореја. Како штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската влада одобри продажба на 40 нови борбени авиони Ф-16 на Турција во вредност од 23 милијарди долари, откако Анкара го ратификуваше приемот на Шведска во НАТО. Loading… Договорот вклучува и комплети за модернизација на 79 постоечки турски авиони Ф-16, пренесува АП. Потегот дојде само неколку часа откако Турција воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа денеска испрати писмо до членовите на Конгресот во кое ги повикува да ја одобрат продажбата на Lockheed Martin F-16 и комплетите за модернизација на Турција во вредност од 20 милијарди долари, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименувани извори. Loading… Турскиот парламент во вторникот ја ратификуваше кандидатурата на ШведскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски борбен авион Ф-16 се урна денеска, за време на тренинг лет над Жолтото Море кај југозападниот брег на Јужна Кореја, а пилотот безбедно се катапултирал, објавија американски и јужнокорејски воени претставници. Loading… Пилотот бил подигнат од јужнокорејските поморски сили и бил свесен и во стабилна состојба, соопшти американската војска.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција се уште чека САД да одобрат продажба на борбени авиони Ф-16 пред парламентот во Анкара да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… „Очекувам нешто од вас“, рече Ердоган при враќањето од Катар, мислејќи на САД. „Одобрете ја оваа (продажбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбените авиони Ф-16 што Западот ќе му ги достави на Киев само ќе го „продолжат конфликтот“ во Украина, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. Loading… „Ќе испорачаат Ф-16. Дали тоа ќе промени нешто? Мислам дека не. Тоа само ќе го продолжи конфликтот“, рече Путин на економски форум во Владивосток, наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По неколкумесечна дискусија за снабдување на Украина со борбени авиони, Данска и Холандија конечно се договорија да испратат авиони Ф-16 во Киев. Loading… По веста од Европа, американското Министерство за одбрана во четвртокот објави дека ќе започне програма за обука во октомври во Аризона. Проценките за времетраењето на обуката варираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата група од шест украински пилоти нема да ја заврши обуката за борбени авиони Ф-16 во САД пред следното лето, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на изјави на украинските владини и воени претставници. Loading… Откако неколку пати беше одложуван почетокот на обуката, Украина најверојатно ќе мора да издржи уште еднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Испораката на американски борбени авиони Ф-16 на Украина нема да може да ја промени ситуацијата во зоната на конфликтот, објави NBC News. Loading… „Американските власти велат дека борбените авиони нема да бидат доволни за да ја свртат ситуацијата“, објави телевизијата. „Ен-би-си њуз“ потсетува дека дури и да се донесе одлукаПрочитај повеќе