Ф-16

Сподели со своите пријатели

Романија и Бугарија одлучија да нарачаат дополнителни повеќенаменски борбени авиони Ф-16 за нивните вооружени сили, така што вкупниот број на тие авиони што ќе ги имаат двете држави порасна на 65 авиони. Loading… Според порталот Balkan Security Network, истиот ден – 4 ноември, Романија потпишала договор за набавка на 32Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот парламент даде зелено светло за купување на вториот контингент од осум американски авиони Ф-16 во вредност од 1,3 милијарди долари. Loading… Земјата, која веќе нарача осум авиони Ф-16 пред три години, сака да ги замени застарените Миг-29 и да го усогласи своето оружје со стандардите на НАТО, објави Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските борбени авиони Ф-16 полетаа за да ги придружуваат двата руски стратешки ракетни носачи Ту-95 кои прелетаа покрај Алјаска на 17 октомври. Loading… Ова го соопшти Командата за воздушна одбрана на Северна Америка (НОРАД). „Два авиони Ф-16 на американските воздухопловни сили придружуваа руски авиони кои летаа во меѓународен воздушен просторПрочитај повеќе