Европска политичка заедница

Сподели со своите пријатели

Лидерите на 44 земји денеска од првиот самит на европската политичка заедница во Прага ќе испратат јасен сигнал дека Русија е изолирана и ќе се обиде да создаде нов поредок без Москва, изјави шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел. Loading… „На состанокот ќе се бара нов поредок без Русија“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска ќе се одржи првиот состанок на таканаречената Европска политичка заедница во главниот град на Чешка, кој моментно претседава со ЕУ, Прага, кој треба да ги собере членките на Унијата и другите европски земји, бидејќи беше истакнато пред средбата, во „духот на единството“. Loading… Станува збор за нов неформален формат,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска испрати покана до лидерите на земјите од ЕУ за првиот состанок на Европска политичка заедница на 6 октомври во Прага, а ден подоцна и за неформалниот самит на Европската Советот. Loading… Лидерите на ЕУ ќе разговараат за тоа како да ја засилат поддршкатаПрочитај повеќе