Борел: Самитот во Прага е обид да се создаде нов поредок без Русија

Сподели со своите пријатели

Лидерите на 44 земји денеска од првиот самит на европската политичка заедница во Прага ќе испратат јасен сигнал дека Русија е изолирана и ќе се обиде да создаде нов поредок без Москва, изјави шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел.

Loading...

„На состанокот ќе се бара нов поредок без Русија“, изјави Борељ за новинарите во Прага, пред почетокот на првиот самит на ЕПЗ, иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон, пренесе Ројтерс.