ЕУ

Европска унија (ЕУ) е политичка и економска унија од 27 земји – членки кои се наоѓаат првенствено во Европа.

Унијата има вкупна површина од 4.233.255,3 km2 (1.634.469,0 квадратни милји) и проценето вкупно население од околу 447 милиони.

Внатрешен единствен пазар е воспоставен преку стандардизиран систем на закони кои се применуваат во сите земји-членки.

Политиките на ЕУ имаат за цел да обезбедат слободно движење на луѓе, стоки, услуги и капитал во рамките на внатрешниот пазар. Донесуваат закони за правда и внатрешни работи и одржување на заедничките политики за трговија. Имаат заеднички закони за земјоделство, рибарство и регионален развој.

Пасошката контрола е укината за патување во Шенген зоната.

Еврозоната е монетарна унија формирана во 1999 година, која стапи во целосна сила во 2002 година, која е составена од 19 земји-членки на ЕУ кои ја користат валутата на еврото.

ЕУ често се опишува како sui generis политички ентитет (без преседан или споредба) со карактеристики или на федерација или на конфедерација.

Во продолжение сите вести поврзани со Европска Унија.

Сподели со своите пријатели

Околу 20 европски лидери ќе се соберат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европската одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија ќе победи во војната, која влегува во третата година, објави Елисејската палата. Loading… ФранцускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, по повод двегодишнината од војната во Украина изјави дека ЕУ е на страната на Киев од почетокот на конфликт, кој, како што рече, ја промени историјата на Европа, но не и нејзината географија преку насилство. Loading… „Одбележуваме двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина. Loading… Освен неа, во Украина ќе дојдат и италијанската премиерка Џорџа Мелони, белгискиот премиер Александар Де Кроа и канадскиот премиер Џастин Трудо. Лајен во објава на платформата ХПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никој во Европа не верува во победата на Украина, а за постигнување мир во таа земја може да придонесат политички промени по изборите за Европскиот парламент и претседателските избори во САД, изјави премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на состанокот на фракцијата на владејачката партија „ФИДЕС“. Loading… Кога станува збор заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјоделците од Чешка, Словачка и уште осум европски земји денеска протестираат долж чешките граници блокирајќи одредени премини и бараат намалување на бирократските процедури и промена на политиката на ЕУ кон земјоделците. Loading… Земјоделците со стотици трактори го блокираа преминот Ходонин-Холиќ на чешко-словачката граница, а на протестот беа забележани и унгарскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можеме и ќе победиме на европските парламентарни избори, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан на состанокот на владејачката парламентарна група на Демохристијаните Фидес во Балатоналмади, во западна Унгарија. Loading… „На Брисел му требаат промени“, рече Орбан, додавајќи дека Унгарија ќе биде казнета со новиот миграциски пакт на Европската унија доколку неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најголемиот протест на земјоделците во поновата историја на Грција се одржа вчера во Атина. Loading… Илјадници земјоделци ги возеле своите трактори низ улиците на главниот град, запирајќи го сообраќајот, особено пред Собранието, јавува VoA. Земјоделците се жалат на зголемените трошоци за производство, но државата вели дека нема дополнителни пари даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија денеска го одобри 13-тиот пакет санкции против Русија, објави белгиското претседателство со ЕУ на платформата Х (Твитер). Loading… „Амбасадорите на ЕУ штотуку се договорија, во принцип, за 13-тиот пакет санкции во врска со руската агресија врз Украина. Ова е еден од најшироките пакети одобрени од ЕУ“, соопшти Белгија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службениците на Кремљ денеска го отфрлија барањето за независна обдукција на останките на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Loading… Советот на Европската унија вчера повика на независна обдукција, наведувајќи дека Русија треба да дозволи транспарентна меѓународна истрага за околностите на неговата ненадејна смрт. „Неочекуваната и шокантна смрт на Навални еПрочитај повеќе

blue and yellow flag on pole

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги продолжи санкциите против Русија до 24 февруари 2025 година, објавено е на страницата на Службениот весник на ЕУ. Loading… „Рестриктивните мерки согласно Одлуката бр.266 од 2022 година да бидат продолжени за дополнителни 12 месеци до 24.02.2025 година“, се наведува во соопштението. Во соопштението се наведува дека санкциитеПрочитај повеќе