ЕУ

Сподели со своите пријатели

Европската унија упати апел до Талибанците да ги променат своите политики и да ги поддржат правата на жените, девојките и малцинствата, една година откако исламистичкото движење ја презеде власта во Авганистан. Loading… Во 12-те месеци од хаотичното повлекување на САД и нивните сојузници, некои Авганистанци ја поздравуваат подобрата безбедносна ситуација,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран денеска на полноќ ќе одговори на документот презентиран од Европската унија на нуклеарните преговори во Виена, познат како „завршен текст“, најави иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан. Loading… Иранскиот министер за надворешни работи ги повика САД да покажат флексибилност за рестартирање на нуклеарниот договор од 2015 година.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската унија за империјалистичко однесување кон помалите земји-членки во текст објавен денеска на веб-страницата на германски „Велт“. Loading… „Политичката практика покажа дека позициите на Германија и Франција се поважни од сите други“, напиша Моравјецки во напис за германскиот весник „Велт“ и повика на пристапПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе нема да биде дозволен увоз на јаглен од Русија во земјите членки на Европската унија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Loading… Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од четврток. Забрана за увоз Земјите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, во авторски текст изјави дека ЕУ е подготвена да мобилизира сеопфатен план за економска поддршка за Белорусија во вредност од три милијарди евра кога во таа земја ќе се одржи демократската транзиција. Loading… „Ова јасно ја покажува нашата долгорочнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија одобри финансирање од 261 милион евра за Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток (УНРВА), јави Анадолија. Loading… Европската комисија во соопштението наведе дека усвоила тригодишен придонес во износ од 261 милион евра „со цел на Агенцијата да и обезбеди предвидливиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, следната недела повторно ќе престојува во официјална посета на Западен Балкан, каде што ќе ги посети Црна Гора, Македонија и ќе се сретне со претставници на привремените институции во Приштина, соопштија за Танјуг во Брисел. Loading… Ова е вториот дел од „Балканската турнеја“ наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европскиот суд на правдата одлучи дека британските граѓани кои живеат во Европската унија (ЕУ) немаат право да гласаат или да се кандидираат за функција во Унијата, освен ако не добијат европско државјанство. Loading… Повеќе од еден милион Британци живееле во Европа, а многумина се спротивставија на Брегзит во јануари 2020Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција постојано се оддалечува од европските вредности, поради што Европскиот парламент се противи на продолжување на пристапните преговори со таа земја, велат европратениците во резолуцијата усвоена денеска. Loading…   Турција постојано заостанува, велат од ЕП „Европскиот парламент ја повторува својата загриженост за континуираниот јаз меѓу Турција и ЕУ во односПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За Украина, добивањето кандидатски статус во ЕУ би било значајна победа против рускиот претседател Владимир Путин и доказ за обединетата поддршка на земјите-членки. Loading… Заменик-претседателката на украинскиот парламент Олена Кондратјук во вторник е во посета на Љубљана, каде што разговараше со министерката за надворешни работи Тања Фајон за важноста наПрочитај повеќе