Дру Вајсман

Сподели со своите пријатели

Добитници на овогодинешната Нобелова награда за физиологија или медицина се Каталин Карико и Дру Вајсман. Loading… Американски научник и унгарски биохемичар добија награда за нивниот придонес во развојот на mRNA вакцина против ковид-19. Како што објави Нобеловиот комитет, нивните наоди беа клучни за развојот на ефективни вакцини mRNA против ковид-19Прочитај повеќе