Дмитро Лубинец

Сподели со своите пријатели

Руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова денеска изјави дека размената на 40 воени заробеници била договорена на средба со нејзиниот украински колега Дмитро Лубинец, пренесува Ројтерс. Loading… Состанокот се одржал во хотел во турската престолнина Анкара, на маргините на конференцијата на омбудсманите на Турција, Украина и Русија, наведува британскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот комесар за човекови права, Дмитро Лубинец, во четвртокот објави видео во кое, како што вели, е прикажана комора за мачење што ја користат руските сили во неодамна ослободениот регион Херсон. Loading… Во видеото објавено на социјалните мрежи Телеграм и Фејсбук, Лубинец зборува од неколку подземни простории со валкани ѕидовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 21 век, Русија ги врати концентрационите логори и сака да натера милиони Украинци на егзил, изјави во средата во Загреб началникот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак. Loading… Тој преку видеоврска учествуваше на состанокот на народните правобранители на државите од Кримската платформа и претставници на институциите за човековиПрочитај повеќе