Објавено видео од комората за мачење во Херсон (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Сподели со своите пријатели

Украинскиот комесар за човекови права, Дмитро Лубинец, во четвртокот објави видео во кое, како што вели, е прикажана комора за мачење што ја користат руските сили во неодамна ослободениот регион Херсон.

Loading...

Во видеото објавено на социјалните мрежи Телеграм и Фејсбук, Лубинец зборува од неколку подземни простории со валкани ѕидови и подови, вклучително и една мала соба во која, според неговите тврдења, истовремено биле сместени и до 25 лица.

Видеото беше објавено откако украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски во четвртокот наутро објави дека истражителите откриле 63 тела со знаци на тортура во Керсон.

Лубинец рече дека просториите биле користени за приведување, испрашување и тортура, а за да се признае со електрошокови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белорусија преместува воена опрема, Украинците стравуваат од нови руски напади

Ројтерс не беше во можност да ги потврди тврдењата на Лубинец, додека Русија, чии сили се повлекоа од Херсон минатата недела, негира дека нејзините војници целеле цивили или извршиле злосторства.

Неименуваниот средовечен маж на видеото вели дека бил задржан во една од собите 24 дена.

 

Loading...

 

Тој сведочеше дека бил врзан за стол и повеќе пати бил подложен на тортура со електрошокови, при што Русите вршеле сослушувања.

Министерот Монастирски во четвртокот рече дека истрагата за руските злосторства во Херсон штотуку започнала.

„Сега се откриени 63 тела во регионот Херсон, но мораме да разбереме дека потрагата само што започна, ќе бидат откриени уште многу зандани и погребни места“, украинската новинска агенција Интерфакс го цитираше Монастирски за националната телевизија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН: Над 17.000 цивилни жртви во Украина од февруари

Тој, исто така, рече дека органите за спроведување на законот откриле 436 случаи на воени злосторства за време на руската окупација на Херсон, која започна веднаш откако руските сили ја нападнаа Украина во февруари.

Притоа, откриени се единаесет места за притвор, вклучително и четири каде што луѓето биле мачени.

Полициската станица позната како „Дупката“ беше најозлогласената од неколку места каде што, според неколку локални жители интервјуирани од Ројтерс во градот Херсон, луѓето биле испрашувани и мачени за време на деветмесечната окупација на Русија.

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.