Дмитриј Песков

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сѐ уште нема неопходни предуслови за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Украинецот Володимир Зеленски и дека во моментов нема разговори меѓу Москва и Киев. Loading… – Украинската делегација на преговарачи, така да се каже, исчезна од радарските екрани. Нема разговорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Запрашан да ги коментира односите меѓу Москва и Париз, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Франција е непријателска земја. Loading… „Франција не е пријателска земја за Русија поради санкциите и антируските потези“, рече Песков, пренесе ТАС С. Тој нагласи дека Франција е всушност „непријателска земја“. Сите информации поврзаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Песков е портпарол на Владимир Путин од 2008 година. Во тоа својство, тој одигра клучна улога во кампањите за пропаганда и дезинформација за прикривање на врските на Кремљ со труењето со полониум во 2006 година од страна на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко и неговата ќерка Јулија и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска најави дека има уште време таканаречените „непријателски“ земји да се префрлат на плаќање на гас во рубљи, но тој одби да открие колку земји досега се согласиле на тоа. Loading…   УКР: Седум загинати, 11 повредени во ракетниот напад на Лавов   Според Ројтерс,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин никогаш не одбил да се сретне со својот украински колега Володимир, но пред тоа е неопходно да се подготви нацрт-договор меѓу двете земји, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Забележал дека сѐ уште нема вести за тоа прашање, пренесува Тас с.   Специјалците објавијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија призна дека има „значителни загуби на војници“ во Украина. Loading… Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за британски Скај њуз дека жртвите се „огромна трагедија“ за неговата земја.   Украина се подготвува за голема руска офанзива на исток   Тој додаде дека се надева оти Москва ќе ги исполниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ соопшти дека е збунет од одлуката на САД да воведат санкции за постарите ќерки на Владимир Путин, опишувајќи го потегот како дел од пошироката западна хистерија против Русија. Loading… Новите санкции на САД против Москва поради руската интервенција во Украина вчера беа насочени кон руските банки и елити, вклучителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги повлече своите војници од регионот на Киев по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, како гест на добра волја во преговорите со украинската страна, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading…   Кремљ најави воена парада на 9 мај   „Со цел да создадеме поволни услови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија од денеска нема да ја откаже испораката на гас за Европа, бидејќи плаќањата за испорачаниот гас ќе пристигнат во втората половина на месецот и во мај, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Тој на прес-конференцијата рече дека е неповратен декрет на претседателот Владимир Путин да се плаќаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ во вторникот ги отфрли наводите дека рускиот милијардер Роман Абрамович бил отруен, велејќи дека тие се невистинити и дел од „информативна војна“. Loading…   Шојгу: Русија ќе одговори на испораката на авиони на НАТО во Украина   Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Абрамович не бил официјален членПрочитај повеќе