Дмитриј Песков

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одлуката на Меѓународниот кривичен суд за издавање налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин ја нарече „отворено непријателски потег“, нагласувајќи дека Кремљ е „мирен и не го зема при срце“. Loading… „Гледаме премногу отворено непријателски потези против нашата земја и нашиот претседател. Се разбира,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прес-секретарот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, денеска изјави дека не знаел за постоењето на „рускиот план за приближување кон Молдавија, за кој пишуваат германските медиуми, оценувајќи дека тоа е уште една лага на западните медиуми, пренесува РИА Новости. Loading… Кремљ, исто така, рече дека жали за „неоправданите предрасуди“ наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Предлогот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Русија да се преименува во „Московија“ е смешен, Руската Федерација е голема сила и ќе остане Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… – Знаете, најверојатно се однесува на смешни изјави или слични решенија. Ако не се лажам, веќе имаше многу ваквиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските цели во Украина во моментов можат да се постигнат само со воени средства, нема предуслови за мировни преговори, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… На новинарско прашање да ја коментира идејата на поранешниот претседавач на Минхенската безбедносна конференција, Волфганг Ишингер, да создаде контакт група на претставници наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помошникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев „апсолутно не бил вклучен“ во нападите на гасоводот „Северен тек“ и дека нема информации за тоа што се случило откако „Њујорк тајмс“ објави дека американските разузнавачи сугерирале дека нападот бил извршен од про-украинска група. Loading… „Без сомнение, Украина апсолутно не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин бил информиран за наводниот „упад на украински милитанти во областа Брјанск“. Loading… „Путин е во Кремљ, добива редовни извештаи од безбедносните агенции. Конкретно му известуваат шефот на ФСБ Бортников, министерот за одбрана Шојгу и шефот на руската гардаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот портпарол на рускиот претседател Владимир Путин побара од Русите да бидат „трпеливи“ со прашањата за иднината на диктаторот бидејќи војната во Украина продолжува без крај и се приближуваат претседателските избори и во Русија и во Украина. Loading… Како што пишува „Њузвик“, Дмитриј Песков во интервју за рускиот весник „Известија“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ денеска соопшти дека не верува во изјавата на советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак дека Украина не извршува напади на руска територија. Loading… Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, зборуваше еден ден откако руските власти ја обвинија Украина за неколку обиди за напади со дронови, последниот од многуте на територијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе има „сериозен разговор“ со Федералната служба за безбедност (ФСБ) на земјата, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… „Путин денеска ќе учествува на состанокот на Одборот на Федералната служба за безбедност. Претседателот ќе одржи говор, чиј дел ќе биде отворен“, рече Песков. „Претежно, ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако Кина го објави својот „мировен план“ од 12 точки во кој се повикува на примирје, Русија го повтори својот став за тоа како војната може да се стави крај. Loading… Кремљ повтори дека останува отворен за преговори за ставање крај на конфликтот. Тоа е тврдење што Владимир Путин гоПрочитај повеќе