Дмитриј Муратов

Сподели со своите пријатели

Русија го прогласи Дмитриј Муратов, добитник на Нобеловата награда за мир и уредник на згаснатиот весник Новаја Газета, за странски агент, кој ги продолжува напорите на претседателот Владимир Путин да ги замолчи политичките противници и независното известување во земјата. Loading… Руското Министерство за правда го ажурираше својот список на странскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските власти можеби го затворија неговиот весник, но новинарот Дмитриј Муратов не дозволува да го замолчат, пишува Би-Би-Си. Loading… Главниот уредник на Новаја Газета и руски добитник на Нобеловата награда за мир е загрижен до каде ќе оди Кремљ во пресметката со Западот. „Две генерации живееја без опасност од нуклеарнаПрочитај повеќе