Руски нобеловец: „Овде на ТВ каналите се рекламира нуклеарна војна како да е храна за миленици“

Сподели со своите пријатели

Руските власти можеби го затворија неговиот весник, но новинарот Дмитриј Муратов не дозволува да го замолчат, пишува Би-Би-Си.

Loading...

Главниот уредник на Новаја Газета и руски добитник на Нобеловата награда за мир е загрижен до каде ќе оди Кремљ во пресметката со Западот.

„Две генерации живееја без опасност од нуклеарна војна“, вели г-дин Муратов. „Но тој период заврши. Дали Путин ќе го притисне нуклеарното копче или не? Кој знае? Никој не знае. Нема ниту еден човек кој може да каже со сигурност.

Откако Русија ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година, штракањето на нуклеарното оружје на Москва е гласно и често.

Од Москва се испраќаат не толку суптилни пораки дека западните земји кои ја вооружуваат Украина не треба да вршат преголем притисок врз Русија.

Пред неколку дена рускиот претседател Владимир Путин ги објави плановите за стационирање на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

Тогаш еден од неговите најблиски соработници, Николај Патрушев, предупреди дека Русија има „уникатно модерно оружје способно да уништи секој непријател, вклучително и САД“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цензура во украинскиот театар, Зеленски стана Залуски

Блефирање и фалење? Или закана да се сфати сериозно? Г-дин Муратов забележал вознемирувачки знаци во Русија.

Loading...

„Гледаме како владината пропаганда ги подготвува луѓето да мислат дека нуклеарната војна не е лоша работа“, вели тој. „Нуклеарна војна и нуклеарно оружје се промовираат овде на ТВ каналите како да рекламираат храна за домашни миленици.

„Тие најавуваат: „Ние ја имаме оваа ракета, таа ракета, друг тип на проектили“. Тие зборуваат за таргетирање на Британија и Франција, за предизвикување нуклеарно цунами што ќе ја потопи Америка. Зошто го велат тоа? Како би биле подготвени луѓето овде“.

Неодамна, истакнат водител на ток-шоу на руската државна телевизија предложи Русија „да ја прогласи секоја воена цел на територијата на Франција, Полска и Обединетото Кралство како легитимна цел“.

Истиот водител, исто така, предложи „да се израмни островот со стратешко нуклеарно оружје и пробно лансирање или пукање со тактичко нуклеарно оружје, за никој да нема илузии“.

Сепак, државната пропаганда овде ја прикажува Русија како земја на мирот, а Украина и Западот како агресори. Многу Руси веруваат во тоа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Македонија

„Луѓето во Русија се озрачени со пропаганда“, вели г. Муратов.

„Пропагандата е еден вид зрачење. Сите се подложни на тоа, не само Русите. Во Русија има дванаесет ТВ канали, десетици илјади весници, социјални медиуми како ВК [руската верзија на Фејсбук] кои целосно ѝ служат на државната идеологија“.

„Но, што ако утре пропагандата одеднаш престане? Прашувајќи. „Ако сè биде тивко? Што би помислиле Русите?

Loading...

„Нашата помлада генерација е прекрасна“, одговара г-дин Муратов. „Таа е добро образована. Речиси милион Руси ја напуштија земјата. Многу од оние што останаа се категорично против она што се случува во Украина. Тие се против пеколот што Русија го создаде таму.

„Уверен сум дека оваа генерација – и сите други здрави луѓе – ќе проговорат штом ќе престане пропагандата.

„Тие веќе го прават тоа“, продолжува тој. Покренати се 21.000 административни и кривични постапки против Русите кои протестираа. Опозицијата е во затвор. Медиумите се затворени. Многу активисти, цивили и новинари се етикетирани како странски агенти.

„Дали Путин има база за поддршка? Да, огромна. Но, тоа се постари луѓе кои го доживуваат Путин како свој внук, како некој што ќе ги заштити и кој им носи пензија секој месец и им посакува среќна Нова година секоја година. Овие луѓе веруваат дека нивните вистински внуци требало да заминат, да се борат и да умрат“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарија дозволи прелет на авионот, Сергеј Лавров доаѓа во Скопје

Минатата година г-дин Муратов ја даде на аукција својата Нобелова награда за мир за да собере пари за украинските деца бегалци. Има мал оптимизам за иднината.

„Никогаш повеќе нема да има нормални односи меѓу народот на Русија и Украина. Никогаш. Украина нема да може да се помири со оваа трагедија“.

„Во Русија ќе продолжи политичката репресија против сите противници на режимот“, додаде тој.

„Единствената надеж што ја имам лежи во младата генерација; на оние кои светот го гледаат како пријател, а не како непријател и кои сакаат да ја сакаат Русија и Русија да го сака светот.

Loading...

Се надевам дека оваа генерација ќе ги надживее мене и Путин.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.