Дмитриј Медведев (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Во интервју за државната новинска агенција ТАСС, Дмитриј Медведев рече дека Украина е дел од „Голема Русија“ и додаде дека не гледа можност за обнова на руските врски со Западот во блиска иднина. Loading… „Верувам дека порано или подоцна ситуацијата ќе се стабилизира и разговорите ќе продолжат, но искрено сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека обидот на која било земја да ја спроведе одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсењето на претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе биде еднаков на објава на војна. Loading… Во интервју за водечките руски медиуми, Медведев рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека опасноста од нуклеарен конфликт е зголемена и дека секоја нова испорака на странско оружје во Украина го приближува светот до „нуклеарна апокалипса“. Loading… – Дали заканата од нуклеарен конфликт исчезна? Не, не е. Се зголеми – изјави Медведев во интервјуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, ја оцени реакцијата на Западот на посетата на кинескиот лидер Си Џинпинг на Русија, велејќи дека му е „драго“ ако тие се лути. Loading… – Мислам дека и тие се радуваат со нас – рече Медведев на прашањето дали забележал какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата недела Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на Владимир Путин. Loading… Хашкиот суд издаде налог за апсење на рускиот претседател поради сомнение дека е одговорен за нелегална депортација на деца и илегално пренесување на луѓе од територијата на Украина во Руската Федерација. Покрај Путин, Меѓународниот кривиченПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски претседател и актуелен број два во рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев на Телеграм објави за падот на американскиот дрон. Loading… „За американскиот дрон. Кратки заклучоци: не постои меѓународна конвенција на оваа тема. Чикашката конвенција од 1944 година и другите меѓународни документи не ги регулираат овие прашања. Патем,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев во последната изјава ја навреди Украина предлагајќи ново име за оваа земја. Loading… Тој предложи Украина да се преименува по озлогласениот нацистички соработник Степан Бандера. Неговиот предлог дојде откако украинскиот претседател Володимир Зеленски ѝ рече на неговата влада да го разгледа предлогот за промена наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, кој денеска ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, повторно започна напад на Западот, Украина… Главно на сите кои не се Русија преку социјалните мрежи. Loading… – Западните аналитичари неволно признаа дека кога експертите на НАТО ги учат „украинските нацисти“ како даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател и сојузник на претседателот Владимир Путин, во понеделникот рече дека континуираното снабдување со западно оружје за Киев претставува закана од глобална нуклеарна катастрофа, повторувајќи ја неговата закана од нуклеарна војна поради Украина. Loading… Апокалиптичната реторика на Дмитриј Медведев се смета за обид да се одвратиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски претседател и близок соработник на актуелниот претседател на Русија, Владимир Путин, Дмитри Медведев денеска изјави дека единствениот начин Москва да „обезбеди траен мир“ е да ги помести сопствените граници што е можно подалеку кон Европа. Loading… Медведев ѝ се обрати на јавноста преку својот канал Телеграм по поводПрочитај повеќе