Дмитриј Медведев

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски претседател и премиер и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев се огласи на Телеграм и ja претстави т.н. руската формула за мир, која се состои од седум клучни точки, наведувајќи дека планот е „хуман за сите“. Loading… Медведев прво ја обвини Украина дека не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-шефот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, смета дека поради одбивањето да се сретне со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, амбасадорите на земјите од Европската унија (ЕУ) треба да бидат протерани од Русија, пишува Спутник. Loading… „Амбасадорите на земјите од ЕУ во Русија одбија да се сретнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека САД и нивните сателитски држави започнуваат војни низ планетата под изговор дека шират демократија, но нивната вистинска цел е да заработат пари. Loading… „Америка и нејзините сателити се обидуваат да ја прошират својата стратешка граница во речиси секој регионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сегашниот и поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден и Доналд Трамп, наликуваат на ликови од стрипови или од денешните мемиња и служат како причина за бескрајните шеги кои денес кружат по мрежите и интернетот, изјави поранешниот Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев, во малку поотворен разговор за руските медиуми.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека руските сили можат да стигнат до Киев, ако не сега, тогаш во втората фаза од конфликтот, и дека „елитите“ кои сега владеат во главниот град на Украина мора да си заминат. Loading… Руските сили би можеле да стигнат доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потпретседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека Москва ќе распореди ново оружје на Курилските острови, кои се во центарот на територијалниот спор со Јапонија. Loading… Медведев рече дека Русија не е против потпишување мировен договор со Јапонија, но само доколку Токио повеќе не го оспорува статусот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев денеска изјави дека стратешката улога на Курилските острови ќе расте. Loading… „Курилските острови активно ќе се развиваат, а во исто време ќе расте нивната стратешка улога, вклучително и распоредување на ново оружје“, напиша Медведев на својот канал Телеграм. Според него, РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Медведев, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, на Телеграм го коментираше вчерашното уривање на транспортен авион во Русија. Loading… За потсетување, Русија тврди дека во авионот имало 65 украински воени заробеници, кои требало да бидат разменети. Украина индиректно потврди дека го соборила авионот. Сепак, засега нема докази декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постоењето на Украина под какво било раководство е погубно за Украинците, бидејќи постоењето на независна држава на историски руски територии сега ќе биде постојана причина за обновување на непријателствата, смета заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев. Loading… „Постоењето на Украина е смртно опасно за Украинците. И неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Дмитриј Медведев, оцени дека постои можност во Берлин да се одржи „Мајдан“ поради протестите на германските земјоделци и зголемените трошоци за поддршка на Украина. Loading… „Штрајкови во Германија: Фармерите блокираат голем дел од земјата. Субвенциите престанаа, а астрономските суми потрошени за УкраинаПрочитај повеќе