Данска

Сподели со своите пријатели

Руски специјален брод SS-750 бил во близина на гасоводот Северен тек четири дена пред цевките да бидат разнесени на 26 септември минатата година. Loading… Специјалниот брод е наменет за изведување операции под морето и е опремен со мини-подморница АС-26 Приз, пишува данскиот дневен весник Информации, повикувајќи се на извори одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проблеми со снабдувањето со електрична енергија на потрошувачите денеска имаше и електроенергетскиот систем на нордиските земји. Loading… Пријавени се проблеми во Шведска, Финска, Норвешка и во источните делови на Данска, пренесува Ројтерс. Два шведски нуклеарни реактори, Форсмарк 1 и 2, се затворени и ќе бидат повторно во функција до крајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данска и Холандија заеднички ќе донираат 14 тенкови Леопард 2 на Украина, соопштија денеска двете земји. Loading… Тенковите Леопард 2А4, кои ќе бидат купени од трета страна и ќе бидат обновени, се очекува да бидат испорачани во првиот квартал на 2024 година, се вели во заедничката изјава на двете земји,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данскиот парламент бара од пратениците и другите вработени да не ја користат социјалната мрежа ТикТок поради загриженост за сајбер напади, јавува Anadolia. Loading… Парламентот изјави дека станува збор за мерка во рамките на зајакнување на сајбер безбедноста од ризикот од шпионажа. Овој државен законодавен дом побара од 179 пратеници иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот дански министер за одбрана Клаус Хјорт Фредериксен изјави дека јавниот обвинител на земјата официјално го обвинил за оддавање високо доверливи државни тајни. Loading… Фредериксен, кој беше министер за одбрана од 2016 до 2019 година, беше обвинет според ретко користен дел од кривичниот законик, кој предвидува максимална казна од 12Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Данска се евакуирани бројни станбени згради, затворен е мостот Оресунд кој ги поврзува Копенхаген и Малме во Шведска, додека норвешките фериботи се откажани кога бурата Ото беснееше низ Скандинавија, пренесува „Би-Би-Си“. Loading… Ветровите достигнаа брзина и до 145 километри на час во југозападна Норвешка, а метеоролозите во Данска прогласијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандија, заедно со Германија и Данска, планира да ѝ достави на Украина околу 100 борбени тенкови Леопард. Loading… Ова го соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со холандскиот премиер Марк Руте во Киев, пренесува Укринформ. – Холандија заедно со партнерите од Германија и Данска се подготвува да иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Данска предлага воената служба во земјата да биде задолжителна за жените, во услови на зголемени критики од нејзините западни сојузници поради недостатоците во одбраната. Loading… Планот го откри министерот за одбрана и вицепремиер Јакоб Елеман-Јенсен во интервју за локалните медиуми. По порастот на тензиите во регионот од почетокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата од девет европски земји вети дека ќе ѝ достават повеќе оружје на Украина, вклучувајќи борбени тенкови, тешка артилерија, противвоздушна одбрана, муниција и борбени возила на пешадија. Loading… Земјите кои го издадоа соопштението од Естонијаи го нарекоа Талинско ветување, рекоа дека ќе поканат и други сојузници да придонесат во пакетот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данската премиерка Мете Фредериксен, чија партија тесно победи на општите избори, поднесе оставка денеска и ќе почне да ги истражува можностите за нова политичка коалиција, соопштија нејзините соработници, пренесе Ројтерс. Loading… Се очекува овие разговори да бидат долги бидејќи нејзините политички соработници и противници изразија скептицизам кон ваквата коалиција, порадиПрочитај повеќе