Данска

Сподели со своите пријатели

По речиси 50 години, Данска и Канада го решија спорот околу сопственоста на ненаселениот остров Ханс на Арктикот, со што ставија крај на „Војната со вискито“, јавува Би-би-си. Loading… Спорот за островот настана по почетокот на преговорите во 1971 година за спорот во Нерсовото Море, кое ја дели Канада иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Убедливо мнозинство Данци, речиси 67 отсто, гласаа на референдумот во средата за приклучување кон одбранбената политика на ЕУ – покажуваат официјалните резултати врз основа на 97 отсто од преброените гласови. Loading… Претходно, излезните анкети, објавени веднаш по гласањето, покажаа дека околу две третини од Данците гласале за напуштање на 30-годишнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарската влада не дозволи Данска да испрати оклопни транспортери од швајцарско производство во Украина, а одлуката ја образложи со својата политика на неутралност, што значи дека не снабдува зони на вооружени конфликти, пренесува Ројтерс. Loading… Сојузниот секретаријат за економски прашања (СЕКО) стави вето на понудата на Данска да и обезбедиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гаспром денеска целосно ја прекина испораката на гас за данската компанија Орстед, како и филијалата на Шел во Германија, поради неплаќање во рубљи, соопшти руската компанија. Loading… „Гаспром целосно ја прекина испораката на гас до Orsted Salg & Service A/S (Данска) поради неплаќање во рубљи. На крајот на работниот денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако 30 години беше надвор од заедничката одбранбена политика на Европската унија, Данска на референдум во среда одлучува дали да го отфрли своето изземање по руската инвазија на Украина. Loading… Повеќе од 65 отсто од 4,3 милиони гласачи во земјата се очекува да гласаат за отфрлање на изземањето, според најноватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данска одлучи да протера 15 руски дипломати поради извештаите за масовни гробници и убиства на цивили во Буча, изјави денеска данскиот министер за надворешни работи Јепе Кофод, пренесува Ројтерс. Loading… Да потсетиме, Украина ја обвини руската армија дека „свесно извршила масакр“ во Буча, каде по повлекувањето на руските војници беаПрочитај повеќе