ЦИА

Сподели со своите пријатели

Русија може да предизвика огромна штета на украинските позиции со помош на крстосувачки бомби, изјави поранешниот аналитичар на ЦИА, Лери Џонсон. Loading… „Употребата на пловни бомби стана типична. Сега украинската армија е во основа на отворено, а проектилите буквално ќе ги израмнат нивните позиции“, изјави Џонсон за каналот „Dialogue Works“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 2019 година, поранешниот американски претседател Доналд Трамп ѝ наредил на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) да започне тајна операција на кинеските социјални мрежи со цел да го сврти јавното мислење таму против нејзината влада, според поранешни американски официјални лица со директно знаење за високо доверливата операција, пренесува Ројтерс. Loading… СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската администрација се подготвувала за непосредната можност Русија да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина, открива шокантниот нов извештај. Loading… Во 2022 година, ЦИА го предупредиla американскиот претседател Џо Бајден дека има 50 отсто или поголеми шанси Русија да прибегне кон нуклеарно оружје доколку открие дека нејзините сили се десеткуваниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на Џулијан Асанж ги обвинија САД дека планираат одмазда против основачот на Викиликс со барањето за екстрадиција. Loading… Асанж се наоѓа во максимално обезбедуваниот затвор во Лондон, Белмарш од 2019 година, а американските власти го бараат поради откривање на тајни воени досиеја во 2010 и 2011 година. На дводневнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Литванија ги прекршила европските закони за човекови права дозволувајќи ѝ на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) да подложи на „нехуман третман“ осомничен за нападот од 11 септември во таен центар за испрашување во оваа балтичка земја, соопшти Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП). Loading… Во одлуката на судот се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс вчера во Варшава се сретна со премиерот на Катар, Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани и со шефот на израелската разузнавачка служба Мосад, Дејвид Барни, за да разговараат за можноста за нов договор за ослободување на израелските заложници држени од палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски разузнавачки агенти успешно пронашле и одзеле најмалку девет потенцијално вонземски летечки објекти, од кои две биле пронајдени целосно недопрени, открива британскиот таблоид Дејли Меил, повикувајќи се на изјави од неоткриени извори. Loading… Тајните операции, наводно, биле организирани од Канцеларијата за глобален пристап (OGA), огранок на Дирекцијата за наука иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелската Мосад во вторникот се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за понатамошните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група Хамас, извор запознаен со за Ројтерс изјави посетата. Loading… Состанокот требаше да „надгради наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси, наводно, го отфрлил предлогот на директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс, Каиро да ја преземе привремената безбедносна администрација на Појасот Газа по војната додека палестинската управа не биде подготвена да ја преземе контролата. Loading… Весникот „Тајмс оф Израел“ се повикува наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешен агент на ЦИА обвинет за дрогирање и сексуално злоставување на најмалку дваесетина жени за време на различни задачи во странство, вчера пред судот во Вашингтон се изјасни за виновен за сите обвиненија за сексуална злоупотреба, за што може да биде осуден на 30 години затвор. Loading… Брајан Џефри РејмондПрочитај повеќе