Чиу Куо-Ченг

Сподели со своите пријатели

Министерот за одбрана на Тајван Чиу Куо-ченг предупреди денеска дека Тајпеј мора да биде во состојба на готовност оваа година поради можноста за, како што рече, „ненадеен влез“ на кинеската војска во област во близина на територијата на островот. Loading… Одговарајќи на прашања од членовите на парламентот, Чиу рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајван ќе ги третира кинеските воени летови во својот воздушен простор како напад, изјави тајванскиот министер за одбрана Чиу Куо-Ченг, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Чиу не прецизираше како Тајпеј ќе одговори доколку авионот на Народноослободителната армија ја прекрши територијалната граница, дефинирана како 12 наутички милји (22,2 километри) од брегот на островот.Прочитај повеќе