Чешка

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска оствари прва протоколарна средба со амбасадорот на Република Чешка во земјава Н.Е Јарослав Лудва. Loading… На средбата, беше дискутирано за воспоставените пријателски односи и нови можности за унапредување на соработката на полето на повеќе општествени сфери.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешка очекува дека западната поддршка за Украина ќе се намалува со текот на времето, пишува во средата германскиот весник Sueddeutsche Zeitung, што е една од првите изјави на членка на НАТО што укажува на можен пад на поддршката за Киев. Loading… Чешката влада и другите членки на НАТОПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешкиот претседател Петр Павел ја повика Германија да преземе лидерска позиција во безбедносниот сектор, за да се охрабрат и другите земји од Европската унија да го сторат тоа. Loading… За време на посетата на Берлин, Павел појасни дека Германија треба да заземе лидерска позиција во неколку области, вклучително и економијата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешка компанија која произведува лажно оружје на надувување, вклучително и ракетни фрлачи ХИМАРС и тенкови Абрамс, објави дека нејзината продажба е зголемена од почетокот на руската инвазија на Украина минатата година. Loading… Мамките направени од синтетичка свила се користат за измамување на противникот на бојното поле, кој го нишани лажнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека вредноста на неговиот коњ, кој бил украден во Чешка, била погрешно проценета и додаде дека вреди најмалку десет милиони долари. Loading… „Ве молам, не ја намалувајте цената на мојот коњ. Чистокрвниот „Зазу“ вреди најмалку десет милиони долари“, напиша Кадиров на Телеграм. Тој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешката полиција апелира за информации за украден тркачки коњ кој наводно му припаѓа на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Loading… Зазу, чистокрвен коњ вреден околу 20.000 долари, исчезнал помеѓу петокот навечер и саботата наутро. Уште еден коњ на Кадиров сѐ уште е во шталата во Чешка. Коњите беа задржани во ЧешкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот претседател на Чешката Република Петр Павел изјави дека на неодамна одржаниот форум за безбедност во Минхен разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон за европската или армијата на Европската унија и дека се согласиле дека во овој момент тоа подобро е да се зајакне европскиот столб на НАТО. Loading… ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Чешка, Петр Фиала, пред денешната средба со американскиот претседател Џозеф Бајден и лидерите на источното крило на НАТО изјави дека неговата земја ќе продолжи да дава помош за Украина. Loading… „Ќе продолжиме да и помагаме на Украина се додека ѝ е потребно“, рече Фиала, пренесе Ројтерс. Американскиот претседателПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел денеска предупреди дека Западот треба да продолжи да му помага на Киев со сите расположливи средства, но дека не смее да ги подигне очекувањата и надежите во Украина кои не можат да се исполнат и за кои нема реална основа. Loading… „УкраинцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

​Министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јан Липавски, денес ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија при што ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Loading… Во фокусот на разговорите ќе биде евроинтегративниот процес на нашата земја и конзистентната чешка поддршка на тој план,Прочитај повеќе