Бујар Османи (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, во рамки на претседавањето со Организацијата во 2023 назначи двајца нови специјални претставници на претседавачот: за невладини организации, Андреа Стојковски и за млади, Мемет Жаку. Loading… Османи, водејќи сметка за важноста на невладиниот сектор, како и иднината и позицијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по повод трагичната железничка несреќа, која изминатата ноќ се случила во близина на градот Лариса, Грција, оствари телефонски разговор со Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. Loading… Во разговорот со министерот Дендијас, Османи изрази жалење за високата загуба од над 30 патници,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на својата дводневна посета на Вашингтон, Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи, денес ќе настапи пред Хелсиншката комисија во Претставничкиот дом, каде ќе има обраќање на тема „Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023“. Loading… Тој во својата презентација ќе се осврне наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи денес и утре (27-28 февруари) е во дводневна посета на Вашингтон. Loading… Повод за посетата е неговата утрешна презентација пред Хелсиншката комисија во Вашингтон, каде ќе се обрати на тема „Претседателството на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година“. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ и министер Бујар Османи, упати порака до украинскиот народ во знак на нивна поддршка за храброста и нивната решителност во отпорот против воената инвазија од страна на Русија која трае 12 месеци. Loading… ,,До украинскиот народ, Свесни сме за страдањата низ кои поминувате изминатите 12 месеци. НиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи утре, понеделник 20 февруари 2023, ќе оствари посета на Република Турција заедно со генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид Loading… За време на посетата претседавачот Османи ќе оствари работна средба со турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. Посетата се одвива во време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска, оствари средба со Ѓорѓи Трендафилов и со Љупчо Горгиевски, претставници на различни организации на бугарската заедница во Северна Македонија. Loading… На средбата, која помина во позитивна атмосфера, беа размените мислења за прашања кои ја засегаат бугарската заедница во Северна Македонија, предизвиците со коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес, на покана на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во официјална посета на државата, престојуваше министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јан Липавски. Loading… Во фокус на разговорите беше евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, кој доби нова динамика со почетокот на пристапните преговори за време на чешкото претседателствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи оствари средба со „Квинта“ амбасадори на ОБСЕ од Виена. Станува збор за амбасадорите на Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, со кои Османи уште еднаш ја повтори заложбата на Претседателството со ОБСЕ во 2023 година, но и изрази силна благодарност заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи упати апел до јавноста за мирно и достоинствено чествување на 4 февруари, денот на кој се одбележува 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Loading… „На 4 февруари кога се поклонуваме пред гробот на Гоце Делчев, се поклонуваме пред неговото визионерство за културенПрочитај повеќе