БРИКС

Сподели со своите пријатели

Организацијата БРИКС не е воен сојуз, туку платформа за развивање позиции засновани на суверенитет и меѓусебно почитување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на отворањето на Меѓународната парламентарна конференција „Русија-Латинска Америка“ во Москва. Loading… Тој рече дека Русија и земјите од Латинска Америка традиционално имаат исти ставови за меѓународните односиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека сака Кина да ја поддржи Венецуела во нејзините напори да се приклучи на групата БРИКС и додаде дека постоечките односи меѓу Кина и Венецуела можат да послужат за зајакнување на блокот. Loading… Мадуро, кој е во официјална посета на Кина, изјави дека ВенецуелаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога еден британски економист го измисли акронимот БРИК пред две децении за да ги означи Бразил, Русија, Индија и Кина, тој немаше на ум сојуз кој ќе се обиде да ја предизвика западната доминација во глобалните работи. Loading… Џим О’Нил, тогаш банкар во Голдман Сакс, пишуваше за можностите за инвестирањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати и Етиопија денеска ја поздравија одлуката на лидерите на БРИКС да се прошират и да ги поканат овие две земји да се приклучат на економскиот сојуз. Loading… Претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан денеска изјави дека го почитува вклучувањето на неговатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија, еден од најголемите светски извозници на нафта, е поканета да стане полноправна членка на економската групација БРИКС, заедно со Иран, ОАЕ, Аргентина, Египет и Етиопија, изјави во четвртокот јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса. Loading… „Одлучивме да ги поканиме Република Аргентина, Арапската Република Египет, Сојузна Демократска Република Етиопија, Исламската РепубликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите членки на БРИКС, Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, собрани на самитот во Јоханесбург во средата, начелно се договорија за проширување на блокот, така што на иден собир се очекува прием на нови членки. Loading… Во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин се обрати на самитот и му сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот весник UOL ја објави листата на земји кои ќе се приклучат на економската алијанса БРИКС. Loading… Повикувајќи се на предлог-одлуката на актуелниот самит во Јужна Африка, се тврди дека тоа се Аргентина, Иран, Саудиска Арабија, Египет и Обединетите Арапски Емирати. Односно, сојузот ќе се прошири двапати (сега има петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш ја прифати поканата да учествува на самитот на БРИКС во Јужна Африка. Loading… Тој има намера да го искористи своето учество за да објави неколку важни пораки, изјави портпаролот на ОН Стефан Дижарик. „Поминуваме низ особено тежок период. Самитот на БРИКС обединува многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон не добил покана за претстојниот самит на БРИКС, иако побарал да учествува на него, пишува јужноафриканскиот портал „NJuz24“. Loading… Претседателот на Јужноафриканската Република и претседавачот со БРИКС испратија покани до лидерите на 70 земји, но меѓу нив не се Макрон, американскиот претседател Џозеф Бајден и британскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон би бил несоодветен гостин на самитот на БРИКС, ја цитира агенцијата РИА изјавата во четвртокот на рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, критикувајќи ги земјите чии политики Русија ги смета за непријателски. Loading… Групата на земји во развој (БРИКС), составена од Бразил, Русија, Индија, КинаПрочитај повеќе