Бенјамин Нетанјаху

Сподели со своите пријатели

Конзервативниот Ликуд на мандатот на Бенјамин Нетанјаху за состав на израелската влада го потпиша својот прв коалициски договор со крајнодесничарската партија Еврејски сили на Итамар Бен-Гвир, објави Ликуд. Loading… Договорот, кој не вклучува целосна и конечна нова израелска влада, му дава на Бен-Гвир министерството за полиција и место во безбедносниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог ќе побара од Бенјамин Нетанјаху да формира нова влада во недела, соопштија од кабинетот на претседателот. Loading… Најавата дојде откако претседателот во петокот ги заврши политичките консултации со избраните фракции, во кои 64 членови на 120-члениот парламент на Израел препорачаа Нетанјаху да формира нова коалиција, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бенјамин Нетанјаху извојува недвосмислена победа на изборите во Израел во четвртокот, кога неговиот десничарски верски блок обезбеди 64 од 120 места во парламентот по сите пребројани гласови. Loading… Ликуд, партијата на 73-годишниот поранешен премиер Бенјамин Нетанјаху, ќе биде најголемата партија во израелскиот Кнесет со 32 места, од 24-те места штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските изборни претставници денеска ги пребројуваат последните гласови од парламентарните избори во вторник, а поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху се очекува да се врати на власт благодарение на поддршката на екстремно десничарските сојузници. Loading… Сè уште е можно изненадување во последен момент доколку малата левичарска партија Мерец успее да го поминеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Излезните анкети во Израел покажуваат дека десничарскиот блок предводен од поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху на изборите освоил 62 места во израелскиот парламент, што е доволно за формирање влада, јавува Анадолија. Loading… По завршувањето на гласачкиот процес во 22 часот, по локално време, на петтите предвремени општи избори одржани во земјаваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, според резултатите од излезните анкети, на денешните парламентарни избори доби доволно поддршка за да може да се врати на власт. Loading… Излезната анкета на Канал 12 покажува дека десничарскиот православен блок предводен од Нетанјаху освои тесно мнозинство од 61 место во 120-члениот Кнесет. Според тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелците утре гласаат на парламентарни избори по петти пат во 43 месеци, а анкетите покажуваат дека изборната трка ќе биде тесна, а исходот тешко може да се предвиди. Loading… Осумпартиската „Влада на промени“ во заминување пропадна откако изгуби тенко мнозинство и подлегна на идеолошките разлики што се обидуваше да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, обвинет за корупција, планира да се врати на власт по парламентарните избори на 1 ноември, петти во Израел за помалку од четири години, во услови на наплив на екстремната десница и раскол меѓу арапските гласачи. Loading… Овој пат Нетанјаху во изборната трка учествува како лидерПрочитај повеќе