Бенјамин Нетанјаху

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја предупреди Саудиска Арабија на опасноста од обновување на дипломатските односи со Иран по договорот постигнат со посредство на Кина во март. Loading… „Оние кои се сојузници со Иран се сојузници со мизеријата. Погледнете ги Либан, Јемен, погледнете во Сирија, погледнете во Ирак. Деведесет и петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нареди мобилизација на израелската гранична полиција и резервистите на израелските одбранбени сили (ИДФ) во врска со терористичкиот напад во Тел Авив, во кој еден човек загина, а пет лица беа ранети. Loading… Овој потег на Нетанјаху го продолжува стравот од можна ескалација на настаните, пишува „ТајмсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден во вторник, 28 март, изјави дека е многу загрижен за неодамнешните настани во Израел, нагласувајќи дека нема да го покани израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа во блиска иднина. Loading… „Како и многу поддржувачи на Израел, јас сум многу загрижен. Загрижен сум што тој гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската влада дебатира за замрзнување на нејзината контроверзна планирана судска реформа, откако масовните протести избија во неделата навечер, објави „Џерусалим пост“. Loading… Според „Џерусалим пост“, разговорите кои започнале во неделата вечерта продолжиле до раните утрински часови во понеделникот, пренесува Хина. Лидерите на екстремно десничарската коалициска влада на Израел треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската влада дебатира за замрзнување на нејзината контроверзна планирана судска реформа, откако масовните протести избија во неделата навечер, објави „Џерусалим пост“ во понеделникот наутро. Loading… Десетици илјади луѓе спонтано се собраа во Тел Авив за да протестираат поради тоа што израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го разреши министерот за одбрана ЈоавПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на израелскиот Кнесет усвои закон со кој се ограничуваат условите под кои премиерот на Израел може да биде разрешен. Loading… Противниците на актуелниот премиер Бенјамин Нетанјаху велат дека законот има за цел да го заштити бидејќи му се суди за корупција во три случаи. Законот е усвоен по жестокаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соопштението дојде откако американскиот претседател Џо Бајден му се јави на Нетанјаху и, според Белата куќа, изрази поддршка за компромис во израелската уставна криза и градење на широк консензус. Loading… Владата би имала поголемо влијание во изборот на судии Откако беше реизбран кон крајот на минатата година за шеф наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека демократските општества се зајакнати со вистински контролни механизми, и дека суштинските промени треба да се следат со најголема можна поддршка од народот, соопшти Белата куќа. Loading… Во однос на планираните реформи во судството во Израел,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот претседател Исак Херцог предложи алтернатива на промените во правосудството што ги спроведува екстремно десничарската коалиција на власт во Израел предводена од Бенјамин Нетанјаху, што предизвика масовни протести. Loading… Херцог го откри предлогот за време на вечерното телевизиско обраќање, предупредувајќи: „Секој што мисли дека вистинската граѓанска војна, човечкиот живот, еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Израел денеска се одржуваат масовни протести поради плановите на владата на Бенјамин Нетанјаху да го потчини судството на владата. Loading… Според Хаарец, десетици илјади граѓани се собраа пред Кнесетот во Ерусалим, а лидерите на опозициските партии пред протестот порачаа дека станува збор за вонредна состојба и дека нема „даПрочитај повеќе