Бен Хоџис

Сподели со своите пријатели

Додека американското Министерство за одбрана вети дека ќе ја забрза испораката на своите напредни тенкови во Украина, руските сили „не сакаат да видат украински оклопни формации како им се приближуваат со тенкови Абрамс“, пишува Newsweek. Loading… Министерството за одбрана на САД објави дека Украина наместо М1А2 ќе добие тенкови М1А1Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот врховен командант на американските копнени сили во Европа, американскиот генерал Бен Хоџис не верува дека рускиот претседател Владимир Путин ќе употреби нуклеарно оружје и покрај заканите што ги упати. Loading… „Нуклеарниот напад нема да донесе никаква непосредна воена корист за Путин“, истакна Хоџис во интервју за виенскиот неделник „Профил“.Прочитај повеќе