Белгород (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Професорот Максим Камениецки од Киевскиот институт за меѓународни односи во Нов ден ги коментираше последните битки за Бахмут во Украина, како и ноќниот упад на руските партизани на руската територија Белгород. Loading… Вечерва немаше експлозии во Киев, но имаше воздушна тревога, откри Максим Каменецки. Легијата на слободата на Русија, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили сè уште спроведуваат „антитерористичка операција“ во областа што граничи со Украина во вторникот, изјави гувернерот на регионот Белгород, еден ден по почетокот на еден од најголемите прекугранични упади од Украина од почетокот на војната пред 15 месеци. Loading… Во понеделникот Русија соопшти дека се соочува со упад наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на руската област Белгород, Вјачеслав Гладков изјави дека украински дронови синоќа ги нападнале регионалните центри Граиворон и Борисовка. Loading… „Во Грејворон две приватни куќи беа нападнати со дронови“, напиша Гладков на Телеграм и наведе дека куќите се запалиле поради експлозивни направи што ги носеле дронови, но дека нема жртви,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на руската област Белгород утринава изјави дека во регионот е во тек „антитерористичка операција“ и дека Министерството за одбрана и безбедносните служби сѐ уште ја „чистат“ територијата на границата со Украина. Loading… „Во врска со ситуацијата во областа Граиворон: чистењето на териториите што го спроведува Министерството за одбрана соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбите избувнаа долж границата на Русија со Украина откако самопрогласените руски партизански сили извршија прекуграничен напад и тврдеа дека за првпат за време на војната зазеле погранично село. Loading… Легијата на слободата на Русија, која се опишува себеси како милиција против Кремљ која сака да ја ослободи Русија од ВладимирПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски воен авион случајно пукаше со муниција кон градот Белгород во близина на границата со Украина доцна во четвртокот навечер, предизвикувајќи експлозија и оштетувајќи згради, јави руската новинска агенција Тас, цитирајќи го Министерството за одбрана. Loading… Локалните власти известија за голема експлозија во градот веднаш преку границата со Украина. РегионалниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски воен авион во четвртокот доцна навечер случајно истрелал проектил врз градот Белгород во Русија, во близина на границата со Украина, предизвикувајќи експлозија и оштети згради, јави руската новинска агенција Тас, повикувајќи се на Министерството за одбрана. Loading… Локалните власти известија за голема експлозија во град веднаш преку границата соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дрон се урна на аеродромот во рускиот град Белгород, во близина на границата со Украина, изјави денеска претставник на службите за итни случаи. Loading… „Дронот се урна (во понеделникот) попладне, оградата на аеродромот е малку оштетена“, изјави тој за РИА Новости. Според првичните информации нема повредени. Околностите на инцидентот гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќенаменскиот авион Су-25 на руското Министерство за одбрана се урна во регионот Белгород, недалеку од границата со Украина, објави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на својот канал Телеграм. Loading… Ловецот паднал додека се враќал во базата. Пилотот успеал да се катапултира, но загинал. „Авионот на Министерството за одбрана се урна воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вјачеслав Гладков, гувернер на руската област Белгород, која граничи со Украина, на својот канал Телеграм објави дека е погоден трговски центар во рускиот град Шебекин. Loading… „Гранатирање во Шебекин. Гранатините го погодиле трговскиот центар и предизвикале пожар. Според првичните податоци едно лице е тешко повредено“, соопшти Гладков. „Во болница еПрочитај повеќе