Белгород

Сподели со своите пријатели

Повеќенаменскиот авион Су-25 на руското Министерство за одбрана се урна во регионот Белгород, недалеку од границата со Украина, објави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на својот канал Телеграм. Loading… Ловецот паднал додека се враќал во базата. Пилотот успеал да се катапултира, но загинал. „Авионот на Министерството за одбрана се урна воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вјачеслав Гладков, гувернер на руската област Белгород, која граничи со Украина, на својот канал Телеграм објави дека е погоден трговски центар во рускиот град Шебекин. Loading… „Гранатирање во Шебекин. Гранатините го погодиле трговскиот центар и предизвикале пожар. Според првичните податоци едно лице е тешко повредено“, соопшти Гладков. „Во болница еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема мир во руско-украинскиот конфликт. Судирите продолжија доцна синоќа и рано утринава, најпрвин силни детонации одекнаа во Харков, а потоа украинската војска го нападна Белгород. Loading… Управата на градот Харков соопшти дека руски ракети паднале врз градот во четвртокот доцна навечер и во средата рано наутро. Засега нема информации далиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша втор указ со кој, меѓу другото, се воведуваат ограничувања за движење во и надвор од осум региони кои граничат со Украина. Loading… Ограничувањата на движењето се однесуваат на јужните руски региони Краснодар, Белгород, Брјанск, Воронеж, Курск и Ростов – кои граничат со УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските истражители соопштија денеска дека има жртви во украинскиот ракетен истрел во областа Белгород во Русија. Loading… „Украински ракетен напад погоди складиште за муниција во населбата Октјабски во Белгородската област. Муницијата беше активирана. Според прелиминарните извештаи, има жртви”, се вели во соопштението објавено на социјалната мрежа Телеграм, пренесе Тас. ГувернеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По украинското гранатирање, во руската област Белгород, кој се наоѓа веднаш до границата со Украина, експлодираше складиште за оружје. Loading… Регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков ја потврди веста и најави дека нема повредени и дека локалното население ќе биде однесено на безбедно.   A huge explosion has just hit Belgorod inПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катна станбена зграда во рускиот град Белгород е оштетена во гранатирањето на украинските вооружени сили, соопшти денеска локален претставник. Loading… Тој додава дека засега нема информации за жртви или повредени, пренесува Ројтерс. Белгород е на околу 40 километри од украинската граница. Ројтерс не можеше независно да ги потврди деталите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерто на руската област Белгород, која граничи со Украина, денеска соопшти дека градот Валујки останал без струја по неколку експлозии. Loading… Вјачеслав Гладков тврди дека во експлозиите загинал еден цивил, а други двајца завршиле во болница. Рускиот гувернер ја обвини украинската армија за напад на градот. Украина се уште неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За неколку дена Украина успеа да врати од руските сили големи области источно од Харков. Loading… Градот Изум, транспортен центар во близина на регионот Донбас, се смета за особено важен. Ова се бројки кои и денес ги воодушевуваат луѓето во Украина. Од 6 септември, украинската армија ослободила повеќе од 6.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нова експлозија одекна околу 13 часот по московско време во рускиот град Белгород, каде рано денеска, според локалните власти, украинските сили погодиле складиште за нафта, јавува Ројтерс, повикувајќи се на очевидци. Loading… Утринава гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков соопшти дека дошло до пожар во складиштето за нафта, како последицаПрочитај повеќе