Белгород

Сподели со своите пријатели

Четворица цивили се повредени во украинското гранатирање на градот Шебекино и селото Нова Таволжанка во Белгородската област, изјави гувернерот на овој регион во Русија, Вјачеслав Гладков. Loading… Тој изјави дека во Шебекин се оштетени прозорците на две станбени згради, пет куќи и осум автомобили, пренесува РИА Новости. Оштетени се иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа едно лице загина во гранатирање на Украина во Белгородската област, а 14 се повредени, објави денеска регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на својот канал на Телеграм. Loading… Вчера имавме 40 напади со беспилотни летала, осум гранатирања, 10 станбени згради, 19 приватни куќи, 52 приватни автомобили, а штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку четири лица загинаа во украинските напади во руската област Белгород, на границата со Украина, изјави денеска регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков, додека властите во Москва објавија дека руските сили уништиле 38 украински беспилотни летала. Loading… „Последните 24 часа беа многу тешки за регионот на Белгород. Четири лица загинаа, а 20Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден цивил загина, а три лица се ранети во украинско гранатирање во градот Шебекино во руската област Белгород, изјави гувернерот на тој регион на границата со Украина. Loading… „Човекот починал од раните на лице место пред да пристигне брзата помош“, изјави Вјачеслав Гладков во објавата на Телеграм, додавајќи дека двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца цивили се повредени утринава во напад на украинските вооружени сили врз градот Шебекино во руската област Белгород, соопшти гувернерот Вјачеслав Гладков. Loading… Гладков на Телеграм изјавил дека има оштетувања на далноводи во Шебекин и околните села и дека снабдувањето со електрична енергија е делумно нарушено, пренесува РИА Новости. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во украинското гранатирање на руската област Белгород, еден цивил загина, а двајца се повредени, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков. Loading… Гладков во објава на Телеграм наведува дека информациите се прелиминарни и дека бројот на жртви може да биде поголем, пренесува Анадолија. „Мажот бил во автомобилот кога го удрил шрапнел, од здобиенитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три крајно десничарски групи – Легијата за слободата на Русија, руските доброволни сили и сибирскиот баталјон – ги нападнаа регионите Курск и Белгород во југозападна Русија во текот на ноќта на 12 март. Loading… Легијата за слобода на Русија загуби тенк Т-62, кој помина преку мина на границата со селотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека руските сили вчера спречиле украински обид за прекуграничен напад врз руската област Белгород. Loading… Во соопштението на руското Министерство се наведува дека Украина со хеликоптери слетала до 30 војници во близина на пограничното село Козинка. Се вели дека нападот бил одбиен од рускиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белгород, поради ракетната закана, луѓето кои дошле да гласаат биле принудени да го напуштат избирачкото место и да побегнат во засолниште, потврдил очевидец за руската државна новинска агенција РИА Новости. Loading… По укинувањето на воздушната тревога, жителите на Белгород се вратија на гласачкото место и продолжија да гласаат.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а три се повредени утринава во украинските напади врз руската област Белгород, која граничи со Украина, изјави гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков. Loading… Руското Министерство за одбрана претходно објави дека руските сили во текот на ноќта уништиле 14 украински дронови над регионот Белгород и Курск, кој истоПрочитај повеќе