Азовстал

Азовстал

Сподели со своите пријатели

По седум дена криење во влажен и темен тунел длабоко во утробата на челичарницата Азовстал во Мариупол додека градот горел околу него, украинскиот војник Олександр Иванцов бил на работ. Loading… Претседателот Володимир Зеленски им нареди на украинските војници да го положат оружјето и да се предадат по 80-дневен отпор. Но,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 100 Украинки беа ослободени за време на размена на затвореници меѓу Русија и Украина во понеделникот, вклучително и десетици кои беа заробени за време на опсадата на фабриката за челик Азовстал во Мариупол во мај. Loading… Вкупно 218 приведени, меѓу кои 108 Украинки и 110 Руси, учествувале воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ситуацијата во Украина. Loading… Тие тврдат дека руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик Азовстал.   Британско разузнавање: Путин мораше да се откаже од нападот на Азовстал, еве кои се причините   РускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави нов разузнавачки извештај за војната во Украина. Loading… Одлуката на претседателот Владимир Путин да ја блокира фабриката за челик Азовстал во Мариупол „укажува на желбата да се ограничи украинскиот отпор“ и „да се ослободат руските сили за напади на исток“, велат тие.   Украинските борциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските борци го држат своето последно упориште во Мариупол во петокот, откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во најголемата битка на војната и го прогласи пристанишниот град за „ослободен“ по неколкунеделни немилосрдни бомбардирања. Loading… Сепак, САД во четвртокот го оспорија тврдењето на Путин, велејќи дека украинските сили сè уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин утринава во разговор со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој беше емитуван на руската телевизија, прогласи победа на руските сили во разурнатиот град Мариупол во јужна Украина. Loading… Но, најновото тврдење на Русија дека Мариупол паднал во руски раце не претставува никаква вистинска промена на теренот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека руските војници веќе го зазеле Мариупол. Loading… Тој на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин рече дека во фабриката Азовстал останале 2.000 милитанти. Шојгу рече дека ситуацијата во украинскиот пристанишен град засега е мирна.   ПУТИН ОБЈАВИ: Мариупол е освоен!   –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска ѝ нареди на руската армија да се откаже од плановите за напад на фабриката Азовстал во украинскиот пристанишен град Мариупол и најави дека сака таа да остане под блокада. Loading… – Мислам дека предложениот напад на индустриската зона во Мариупол е несоодветен и барамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рамзан Кадиров, лидерот на руската република Чеченија, изјави дека руските сили денеска ќе имаат целосна контрола над фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Loading…   Украина предложи преговори на Русија во Мариупол   „Пред ручек или после ручек, Азовстал ќе биде целосно под контрола на силите на Руската Федерација“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија бара на цивилите да им биде дозволено да ја напуштат фабриката Азовстал во Мариупол доколку ги има, изјави денеска шефот на рускиот центар за национална одбранбена контрола, генерал-полковник Михаил Мизинцев, кој смета дека ова е уште еден „информативен спин“ на украинските власти. Loading… Тој потсети дека во изминатите 24Прочитај повеќе