Кадиров: До ручек ќе имаме целосна контрола над Азовстал

Сподели со своите пријатели

Рамзан Кадиров, лидерот на руската република Чеченија, изјави дека руските сили денеска ќе имаат целосна контрола над фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

Loading...

 

Украина предложи преговори на Русија во Мариупол

 

„Пред ручек или после ручек, Азовстал ќе биде целосно под контрола на силите на Руската Федерација“, рече тој во аудио пораката објавена доцна вечерва.

 

Чеченците и руската војска го окупираа Рубижне, градот беше претворен во урнатини

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски остро реагираше на рускиот напад во Запорожје

Чеченските сили се борат во Украина на страната на Русија. Ако падне, Мариупол ќе биде најголемиот град што Русија го окупирала од почетокот на инвазијата пред осум недели, пренесува Индекс.