Украинските борци го држат последното упориште во Мариупол откако Путин прогласи победа

Сподели со своите пријатели

Украинските борци го држат своето последно упориште во Мариупол во петокот, откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во најголемата битка на војната и го прогласи пристанишниот град за „ослободен“ по неколкунеделни немилосрдни бомбардирања.

Loading...

Сепак, САД во четвртокот го оспорија тврдењето на Путин, велејќи дека украинските сили сè уште даваат отпор во градот.

Путин им нареди на своите сили да ја блокираат огромната фабрика за челик во која Украинците пружаат отпор откако го отфрлија претходниот ултиматум да се предадат или да загинат.

Украина соопшти дека Путин сака да избегне конечен конфликт во Мариупол бидејќи му недостигаат трупи да ги поразат украинските борци. Но, украинските власти повикаа и на помош за евакуација на цивили и ранети војници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

На телевизиски состанок во Кремљ, Путин им честиташе на својот министер за одбрана и на руските војници за „борбените напори за ослободување на Мариупол“ и рече дека не е неопходно да се нападне индустриската зона во која се наоѓа фабриката за челик Азовстал.

– Не е неопходно да се качувате во овие катакомби и да ползите под земја низ овие индустриски капацитети… Блокирајте ја таа индустриска област за да не помине ниту една мува – рече Путин.

Мариупол, главното пристаниште во источниот украински регион Донбас, се наоѓа помеѓу областите што ги држат руските сепаратисти и црноморскиот полуостров Крим, кој Москва го анектираше во 2014 година. Окупирањето на градот ќе и овозможи на Русија да ги поврзе двете области.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку 34 загинати во лизгање на земјиште во Колумбија

Иако ова е прва голема награда за Путин откако неговите сили беа протерани од главниот град Киев и северна Украина минатиот месец, тоа е далеку од недвосмислената победа што ја очекува Москва по неколкумесечни борби во разурнат град.

Loading...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање доцна во ноќта рече дека Русија прави се што е во нејзина моќ „да разговара барем за некои победи“, вклучително и мобилизирање на нови тактички групи на баталјони.

– Тие можат само да го одложат неизбежното, времето кога напаѓачите ќе треба да ја напуштат нашата територија, вклучително и Мариупол, град кој продолжува да и дава отпор на Русија, без разлика што велат окупаторите – рече Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко, во четвртокот изјави за Ројтерс дека само Путин може да одлучи за судбината на 100.000 цивили кои сѐ уште се заробени во градот.

– Важно е да се разбере дека животите на луѓето кои сѐ уште се во рацете на само една личност, Владимир Путин. И сите смртни случаи што ќе се случат отсега ќе бидат во негови раце – изјави Бојченко во едно интервју.