Британско разузнавање: Путин мораше да се откаже од нападот на Азовстал, еве кои се причините

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави нов разузнавачки извештај за војната во Украина.

Loading...

Одлуката на претседателот Владимир Путин да ја блокира фабриката за челик Азовстал во Мариупол „укажува на желбата да се ограничи украинскиот отпор“ и „да се ослободат руските сили за напади на исток“, велат тие.

 

Украинските борци го држат последното упориште во Мариупол откако Путин прогласи победа

 

Во својот последен извештај, Министерството рече дека целосниот руски напад врз фабриката за челик „веројатно ќе предизвика значителни руски жртви, што дополнително ќе ја намали нивната севкупна борбена ефикасност“.

„Русија сè уште трпи од загубите претрпени претходно во конфликтот“, додаде Министерството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Прв банкомат за купување злато

 

Loading...

Украина побара велигденско примирје, Русија одби

 

Министерството понатаму наведува дека за да се обидат да ги реконструираат своите исцрпени сили, Русите морале да ја испратат својата неоперативна опрема во Русија на поправка.