Арапска лига

Сподели со своите пријатели

По повеќе од десет години изолација, сирискиот претседател Башар ал Асад повторно се појавува на меѓународната сцена, учествувајќи на самитот на Арапската лига во Саудиска Арабија. Loading… Сирискиот лидер ќе биде во центарот на вниманието на регионалните сили од регионот на Персискиот залив, кои неодамна решија да го пречекаат авторитарниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Самитот на арапските лидери, прв во последните три години, започна во вторникот во Алжир во позадина на поделби околу конфликтите во регионот, особено Сирија и Либија, како и приближувањето на одредени држави со Израел. Loading… Ова е прв состанок на ова ниво на Арапската лига, која обединува 22 земји, поПрочитај повеќе