Андриј Јермак

Сподели со своите пријатели

На Украина итно ѝ е потребна помош од сојузниците и партнерите, бидејќи секое одложување на задоволувањето на потребите на украинската армија за време на војната со Русија чини човечки животи, изјави началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Андриј Јермак. Loading… „Нашите војници, нашите херои ја чуваат територијата, но тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот на Украина и клучен советник на претседателот Володимир Зеленски, рече дека единството на Украинците е „без преседан“ бидејќи земјата го одбележува Денот на независноста овој четврток (24 август). Loading… Во интервју за ДВ, Јермак зборуваше за руската војна во Украина, за расположението наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, на својот канал на Телеграм објави видео за кое тврди дека ги претставува последиците од рускиот ракетен напад врз градот Купјанск во областа Харков. Loading… „Русите со ракета С-300 го нападнаа центарот на градот Купјанск во областа Харков. Го погодијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците од 2015 година, во украинскиот град Маринка живееле над 10.000 луѓе, но од почетокот на ноември 2022 година во него нема повеќе цивили. Loading… Руската армија објави фотографии од окупираниот украински град Маринка во областа Доњецк, кој беше целосно уништен за време на војната. Корисниците на социјалните мрежи,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските системи за воздушна одбрана соборија неколку руски ракети во четвртокот наутро, напиша на Телеграм началникот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак. Loading… Најмалку две ракети прелетаа низ јужниот регион на Миколаев, изјави гувернерот Виталиј Ким на Телеграм. Претходно, најголемата приватна енергетска компанија во Украина спроведе итни прекини наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на администрацијата на украинскиот претседател Андриј Јермак оцени дека намерата на Германија да ѝ испорача тенкови Леопард 2 на Украина претставува силна поддршка од таа земја. Loading… „Неколку стотици тенкови за нашите тенковски посади – најдобрите тенковски екипажи во светот. Ова ќе стане вистинска тупаница на демократијата против автократијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Украина ѝ се потребни неколку стотици тенкови од нејзините западни сојузници за контраофанзива против руските сили за да ја врати окупираната територија, изјави во понеделник шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак. Loading… „Ни требаат тенкови – не 10-20, туку неколку стотици“, напиша Јермак на апликацијата Телеграм.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот генерал Алексеј Громов денеска изјави дека нема да има прекин на огнот за време на новогодишните и божиќните празници. Loading… „Целосен прекин на огнот ќе има само кога на нашата земја нема окупатор“, рече Громов. Громов оцени дека Русија се обидува војната во Украина да ја претвори во долгорочнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 21 век, Русија ги врати концентрационите логори и сака да натера милиони Украинци на егзил, изјави во средата во Загреб началникот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак. Loading… Тој преку видеоврска учествуваше на состанокот на народните правобранители на државите од Кримската платформа и претставници на институциите за човековиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андриј Јермак, шефот на Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, ги повика Соединетите Американски Држави и Европа да воведат сеопфатни санкции кон Москва, по официјалниот извештај на работната група, која се состои од адвокати, дипломати и економисти, чиј заклучок е дека Русија сега треба да биде прогласена за „држава штоПрочитај повеќе