Абу Даби

city skyline across the sea during daytime

Сподели со своите пријатели

Првиот министер во светот посветен на развој на стратегија за вештачка интелигенција (ВИ) веќе се приклучува на глобалната борба за моќ за технолошка надмоќ. Loading… Во април, Мајкрософт објави инвестиција од 1,5 милијарди долари во Г42, група за вештачка интелигенција со седиште во Абу Даби, главниот град на Обединетите АрапскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авионот со рускиот претседател Владимир Путин бил придружуван од ловци Су-35С на руските воздушни сили додека не слетал во Абу Даби, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… – Ловците носеа стандардно оружје од различни класи. Авион Су-35С полета од оперативен аеродром во Русија при тешки временски услови соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Абу Даби во кратка дипломатска посета на Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, пренесоа руските медиуми. Loading… „Владимир Путин пристигна во работна посета на Обединетите Арапски Емирати“, соопшти Кремљ преку мрежата Телеграм. И посетите и враќањето на Путин во Русија, како што беше предвидено,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан го назначи својот најстар син Шеик Калед за престолонаследник на Абу Даби и неговите браќа на највисоките позиции во земјата, објавија државните медиуми. Loading… Шеикот Мохамед, кој минатата година стана претседател и владетел на Абу Даби, вчера гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Султанот Ахмед Ал Џабер е назначен за претседател на овогодинешниот самит на ОН за климатски промени COP28, кој ќе се одржи во главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби. Loading… Назначувањето предизвика контроверзии бидејќи Ал Џабер во моментов е извршен директор на Националната нафтена компанија Абу Даби, една одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според истражувањето на Економист, Абу Даби е најдобриот град за живеење. Loading… Според магазинот „Економист“, кој спроведе истражување, главниот град на Обединетите Арапски Емирати е најдобриот град за живеење. Како што пишува „Економист“, условите за живот се подобруваат, околу 99 отсто од луѓето во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) примиле најмалкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Обединетите Арапски Емирати, во емиратот Рас ел Хајм отворен е зиплајн на должина од 2,38 километри, што го прави најдолг зиплајн во светот. Рекордот го потврди и комисијата на Гинисовата книга на рекорди. „Палата на Емиратите“ – Најлускузниот хотел во светот вреден 6 милијарди долари (галерија) Loading… Љубителите наПрочитај повеќе