Абу Даби

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан го назначи својот најстар син Шеик Калед за престолонаследник на Абу Даби и неговите браќа на највисоките позиции во земјата, објавија државните медиуми. Loading… Шеикот Мохамед, кој минатата година стана претседател и владетел на Абу Даби, вчера гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Султанот Ахмед Ал Џабер е назначен за претседател на овогодинешниот самит на ОН за климатски промени COP28, кој ќе се одржи во главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби. Loading… Назначувањето предизвика контроверзии бидејќи Ал Џабер во моментов е извршен директор на Националната нафтена компанија Абу Даби, една одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според истражувањето на Економист, Абу Даби е најдобриот град за живеење. Loading… Според магазинот „Економист“, кој спроведе истражување, главниот град на Обединетите Арапски Емирати е најдобриот град за живеење. Како што пишува „Економист“, условите за живот се подобруваат, околу 99 отсто од луѓето во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) примиле најмалкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Обединетите Арапски Емирати, во емиратот Рас ел Хајм отворен е зиплајн на должина од 2,38 километри, што го прави најдолг зиплајн во светот. Рекордот го потврди и комисијата на Гинисовата книга на рекорди. „Палата на Емиратите“ – Најлускузниот хотел во светот вреден 6 милијарди долари (галерија) Loading… Љубителите наПрочитај повеќе