Таа е висока 207 см, нејзиниот сопруг 164: „Мојот раст се должи на тешката болест со која се бориме“!

Сподели со своите пријатели

Елисан Силва (26) од Бразил ја носи титулата највисока жена во таа земја, поради нејзината висина од дури 207 сантиметри. Елисан е повисока од сите членови на нејзиното семејство, дури и од нејзиниот сопруг Франсиналдо (31), кој е висок 164 сантиметри.

Loading...

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

 

Тие се заедно од 2014 година, а кога се појавија заедно, станаа вистинска сензација, но и пример за вистинска љубов.

– Уште во десеттата година забележав дека нешто не е во ред, затоа што бев највисока во моето семејство и во класот – објаснува Елисан, која потоа почнала да чувствува неподнослива болка во коските.

– Мајка ми е висока околу 160 сантиметри, татко ми околу 170, така што мојата висина беше шок за сите нас. –

Loading...

Отишла на лекар со нејзината мајка, но поради финансиската состојба не можела да ги направи сите потребни тестови и прегледи и да добие дијагноза за нејзината состојба.

Кога нејзината приказна стигнала до националната телевизија, во 2010 година таа отишла во Сао Паоло, каде што и биле обезбедени бесплатни сите тестови и прегледи.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

 

Иако, како што вели, не било пријатно искуство, таа е среќна бидејќи конечно го добила одговорот зошто чувствува болка.

Лекарите открија дека на хипофизата и расте бениген тумор, што предизвикал прекумерно производство на хормон за раст, што доведе до неверојатна висина, позната и како „гигантизам“

Loading...

Во текот на своето школување, таа честопати се соочувала со малтретирање и доделување на разни прекари како „кула“ и „џин“, што за неа било неподносливо, и зошто го напуштила училиштето.

– Тоа беше најтешката одлука што требаше да ја донесам. Иако сакав да научам, не можев да ги издржам реакциите и однесувањето на околината во тоа време. Во тоа време имав 17 години и моите родители не се мешаа во мојата одлука – рече Елисан.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

 

Со сегашниот сопруг се запознала во 2011 година, и покрај разликата во висината, таа веднаш се заљубила. Тој немал погрдни коментари за нејзината висина и ја прифатил каква што била.

– Тој се однесуваше кон мене како кон човечко суштество, а не како чудовиште – рече Елисан, која во 2015 година се сврши и се омажи за Франсиналдо, со кого сега го има синот Анхел (3).

Loading...

– Навикнати сме на разни коментари од луѓе. Но, сега кога имаме прекрасен син, веќе не сум во центарот на вниманието. Иако тој е веќе висок 100 сантиметри, не верувам дека ќе порасне како мене, не верувам дека мојата состојба е наследна. – рече девојката.

Елисан ја искористи својата висина како позитивна работа и сега работи како професионален модел, за што сонувала од својата 15-та година.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

 

Loading...

– Иако сè уште не сум постигнала голем успех, често правам професионални фотографии, кои ги додавам во моето портфолио и ги испраќам до модните агенции – објаснува оваа млада жена и додава дека фотографијата и помогнала да изгради самодоверба.

– Научив да ја сакам мојата висина, дека нема никој друг како мене. Најдов човек што ме сака, имам прекрасен син, прекрасно семејство и благодарен сум на Бога, кој ме научи да ги надминам сите пречки во животот – вели Елисан.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *