СЗО: Можеме да го елиминираме ширењето на мајмунски сипаници во Европа

Сподели со своите пријатели

Епидемијата на мајмунски сипаници во Европа може да се елиминира, соопштија денеска претставници на Светската здравствена организација (СЗО), со докази дека бројот на нови случаи се намалува во неколку земји.

Loading...

– Со оглед на скудното снабдување со вакцини и времето потребно за вакцините да се администрираат и да почнат да работат, факторите како раното откривање, порано самоизолирање и одговорното однесување на заразените се чини дека играат важна улога, рече Кетрин Смолвуд, одговорна за одговор на инциденти.ситуации и итни случаи во СЗО/Европа, пренесува Ројтерс.

– Веруваме дека можеме да го елиминираме континуираното ширење на мајмунски сипаници од човек на човек на тлото на Европа – изјави регионалниот директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.

Сите информации поврзани со епидемијата на мајмунски сипаници можете да ги прочитате ТУКА.