СЗО: Мајмунски сипаници не се болест само на геј мажи

Сподели со своите пријатели

Директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, Фабио Скано, денеска изјави дека „мајмунски сипаници не се болест на геј популацијата“, иако тие се најранлива категорија и дека масовните собири како Европрајд не треба да се откажуваат поради тоа.

Loading...

Тој за РТС изјави дека појавата на мајмунски сипаници досега е забележана во 92 земји, дека болеста не е опасна по живот, но дека треба да се внимава.

Стано рече дека во изминатите неколку дена се евидентирани 34.000 случаи и дека сега граѓаните треба да се информираат што се „мајмунски сипаници“, како се пренесува, но дека тоа треба да се направи без дискриминација по категории на население.

„Во моментов, мажите кои имаат секс со други мажи се најзагрозени и тие сочинуваат над 90 проценти од заразените, но треба да бидеме внимателни бидејќи ова не е болест на геј популацијата, бидејќи болеста може да биде и се пренесува преку продолжен контакт кожа на кожа со некој што има симптоми, така што секој може да се зарази“, рече Скано, но додаде дека не сите се под ист ризик бидејќи стапката на пренесување не е толку висока.

Тој додаде дека уште еден фактор на ризик за пренесување е големиот број на сексуални партнери, така што децата се најмалку изложени на ризик, но тие се многу чувствителни кога се заразени, пренесуваат српските медиуми.

„СЗО не препорачува масовна вакцинација, ризичните групи се оние кои биле во контакт со инфекцијата или оние кои имаат голем број сексуални партнери, или здравствените работници“, рече Скано.

Тој смета дека не треба да се откажуваат масовните собири, вклучително и Европрајд во Белград, но им препорачува на организаторите да соработуваат со властите и здравствените работници за да се спроведат превентивни мерки.

Кога станува збор за корона, Скано очекува зголемување на бројот на заболени наесен, кога се очекува сезоната на грип, и дека е најважно што поголем број жители да се вакцинираат со првите две дози од вакцината, како како и промоција на носење маска во затворени простории и почесто проветрување.

Loading...

Сите информации поврзани со епидемијата на мајмунски сипаници можете да ги прочитате ТУКА.