СВР Куманово поднесе кривична пријава за фалсификуван оперативен систем

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Р.М.(41) од Куманово, управител на ДПТУ „Линда 2002“ ДООЕЛ Куманово и против ДПТУ „Линда 2002“ ДООЕЛ Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „повреда на правото од пријавен или заштитен пронајдок и топографија на интегрални кола“, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Loading...

Пријавениот на девет компјутери поставени во деловниот објект на второпријавениот, лоцирано на ул. „Пролетерски Бригади“ неовластено употребувал нелиценциран заштитен софтвер „Микрософт Виндовс ХП“.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.