Свински бубрег пресаден на мозочно мртов човек: Функционирал нормално два месеци

Сподели со своите пријатели

Десетици лекари и медицински сестри молчејќи се наредени низ болничкиот коридор за да го прослават фактот дека бубрегот од свиња нормално функционирал во човек без мозочна активност два месеци.

Loading...

Драматичниот експеримент заврши во средата кога хирурзите од NYU Langone Health го отстранија бубрегот на свињата и го вратија донираното тело на Морис Милер на неговото семејство за кремирање.

Ова е најдолгиот период досега во кој бубрегот на генетски модифицирана свиња функционирал во човек, иако мозочно мртов.

Научниците веруваат дека научиле клучни лекции од истражувањето со мртвите, кои се подготвуваат да ги споделат со Управата за храна и лекови (ФДА) со надеж дека евентуално ќе ги тестираат свинските бубрези на живи луѓе.

„Тоа е комбинација од возбуда и олеснување. Два месеци се долго време за да се одржи бубрегот од свиња во толку добра состојба. Тоа ви дава голема самодоверба за следните обиди”, рече др. Роберт Монтгомери, хирургот за трансплантација кој го водеше експериментот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес регистриран во Турција

Минатата година се обиделе да спасат човек со трансплантација на свинско срце

Тој самиот е примател на трансплантација на срце и смета дека трансплантацијата од животно на човек е метод за ублажување на недостигот на органи во САД.

Повеќе од 100.000 луѓе се на национална листа на чекање, на повеќето од нив им треба бубрег, а илјадници ќе умрат чекајќи.

Обидите за таканаречена ксенотрансплантација беа неуспешни со децении бидејќи човечкиот имунолошки систем веднаш го уништува туѓото животинско ткиво.

Loading...

Сепак, се случи промена кога почнаа да пробуваат органи од генетски модифицирани свињи кои повеќе личат на човекот.

Минатата година хирурзите од Универзитетот во Мериленд се обидоа да спасат човек кој умира со свинско срце, но тој преживеа само два месеци бидејќи органот откажал од не сосема јасни причини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Африка: На деца продавале мафини со дрога, 90 завршиле во болница

ФДА му даде на тимот на Монтгомери листа со прашања за тоа како свинските органи всушност ја вршат својата работа во споредба со човечките органи.

Монтгомери веруваше дека држењето на телото на Милер на вентилатор два месеци ќе одговори на некои од тие прашања.

„Толку сум горда на тебе“, рече сестрата на Милер, Мери Милер-Дафи, со солзи оваа недела покрај креветот на нејзиниот брат.

Првиот месец бубрегот работел без проблеми

Милер колабирал и бил прогласен за мозочен мртов, не можејќи да ги донира своите органи поради рак.

Откако се борел со изборот, Милер-Дафи го донирала телото на нејзиниот брат од Њубург, Њујорк за експериментот со свињи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИНЦИДЕНТ НА АЕРОДРОМ: Бесен патник дивеел, го нападнал персоналот, а потоа серасекол по градите (ВИДЕО)

Неодамна добила картичка од странец во Калифорнија кој чека трансплантација на бубрег, во кој ѝ се заблагодарува што помогнала да се унапредат очајно потребните истражувања.

Loading...

На 14 јули, непосредно пред неговиот 58-ми роденден, хирурзите му ги замениле бубрезите на Милер со еден свински бубрег плус тимус од животинско потекло, жлезда која ги тренира имуните клетки.

Првиот месец бубрегот работеше без никакви знаци на проблеми.

Меѓутоа, набргу потоа, лекарите измериле мало намалување на количината на произведена урина.

Биопсијата потврдила суптилен знак дека започнува отфрлањето, давајќи им на лекарите шанса да кажат дали може да се излечи.

Сепак, функцијата на бубрезите се вратила со промена на стандардните лекови против отфрлање што пациентите ги користат денес.

„Учиме дека тоа е всушност изводливо“, заклучи имунологот за трансплантација Масимо Мангиола од NYU.