Светски економски форум во Давос од денеска до 20 јануари

Сподели со своите пријатели

Светски економски форум (СЕФ) во Давос, 53-ти по ред, ќе се одржи од денеска до 20 јануари, а на состанокот ќе се соберат рекорден број бизнисмени, претставници на најголемите светски компании, државни лидери и познати личности.

Loading...

Форумот во познатиот швајцарски зимски центар Давос последен пат се одржа во своето традиционално време, во јануари 2020 година, бидејќи во 2021 година беше организиран виртуелно, а во 2022 година беше одложен за мај поради коронавирусот.

Давос и оваа година ќе ја собере деловната и политичката елита.

Ќе учествуваат шефови на 52 држави, 56 министри за финансии, 19 гувернери на централни банки, 30 министри за трговија и 35 министри за надворешни работи, како и претставници на Обединетите нации, Меѓународниот монетарен фонд и Светската трговска организација и други меѓународни тела.

Руските претставници, според претходните најави, нема да учествуваат, а се очекува да присуствува и кинеската делегација.

На листата учесници се лидерите од регионот, како Еди Рама, потоа специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, највисоките претставници на ЕУ и европските лидери, како претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, германскиот канцелар Олаф Шолц и други.

Според организаторите, главни теми ќе бидат како да се решат светските економски и еколошки предизвици, војната во Украина и многу други актуелни прашања.

„Сите западнавме во некаква криза“, изјави претходно директорот на СЕФ Клаус Шваб на конференцијата посветена на украинската војна, климатските промени и наизменичните проблеми во снабдувањето со енергија и храна.

Loading...

Давос треба да помогне да се промени размислувањето по пандемијата, рече Шваб, кој го започна Светскиот економски форум во 1971 година.

„Денешниот свет е во критична пресвртница. Пандемијата „Ковид-19“ и војната во Украина го потресоа и онака кревкиот глобален систем. Економскиот раст во најголемите светски економии е во застој, а цените на храната и енергијата продолжуваат да растат, објавија организаторите на овогодинешниот WEF во Давос.

Тие истакнуваат дека за прв пат од 1970-тите, светот се соочува со несигурна нерамнотежа на раст и инфлација која се движи во спротивни насоки.

Сето ова се случува заедно со зголемената гео-економска фрагментација, ранливоста на финансискиот сектор, вклучувајќи ги и зголемените цени на средствата и високите нивоа на долгови, а климатската криза излегува од контрола, според СЕФ.

Тој предупредува дека ако светот не се справи со овие меѓусебно поврзани ризици, оваа претходно најавена „деценија на дејствување“ може да стане „деценија на несигурност и кревкост“.

СЕФ посочува дека сака да ја потврди вредноста и императивот на дијалогот и јавно-приватната соработка во контекст на овие невидени околности, не само за да се помине низ актуелните каскадни кризи, туку и да се иницира опиплива и системски позитивна промена на долг рок. .

Организаторите на форумот посочуваат дека повеќе од 50 години СЕФ обезбедува простор лидерите да се вклучат во меѓусебни дискусии во духот на подобрување на состојбата во светот и дека оваа мисија никогаш не била поважна.

Во пресрет на овогодинешниот собир, СЕФ предупреди дека има зголемена нестабилност во светската економија, како и можност за рецесија, криза поради трошоците за живот и раст на долгот ќе доминира во светската економија во следните два години, односно во периодот додека во Украина продолжува борбата за надминување на последиците од пандемијата и војната.

Loading...

Ова го објави СЕФ во својот годишен извештај за глобалните ризици, кој се заснова на анкета на 1.200 професионалци од владините институции, деловниот свет и граѓанските организации.

Истражувањето покажува и дека најнепосреден ризик е кризата на трошоците за живот, додека најголеми долгорочни закани се климатските промени.

WEF е непрофитна групација со мисија да го подобри светот, која организира годишни собири во форма на конференција, а само компаниите треба да платат за учество на форумот.

Пропусниците се кодирани во боја и не секој има еднаков пристап до сите состаноци.

Големите компании имаат обврска да имаат по една жена во петчлената делегација, а просечната возраст на учесниците е над 50 години.

Често се слуша дека СЕФ има свој јазик поради употребата на корпоративен жаргон од страна на учесниците.

Исто така, еден од симболите на WEF е сината капа што ја носат учесниците.