Судот прогласи дека Бабиш е невин во аферата со евросубвенциите

Сподели со своите пријатели

Градскиот суд во Прага денеска го отфрли целосниот обем на обвинението против поранешниот премиер Андреј Бабиш и го прогласи за невин во скандалот околу манипулациите со грантовите за еврото кога фармата на Бабиш и конгресниот центар Родино гнездо со измама доби два милиони евра грантови од Европската Унија.

Loading...

Судијата Јан Шот денеска објави дека Бабиш и управителката Јана Наџова не сториле кривично дело кога го одвоиле гнездото на Родина во близина на Прага од агрохемискиот концерн на Бабиш Агроферт конкретно за фармата регистрирана на возрасните деца на Бабиш како нови сопственици да може да аплицира за грантови во евра од програма за мали компании.

За кривичното дело манипулација со евро-субвенции, бидејќи во 2008 гнездото на Рода побарало и добило како мала фирма два милиони евра од европската каса, а штом поминал контролниот период од пет години, Бабиш го вратил назад во Агроферт. обвинителот на 12 септември, кога почна судењето, побара највисока можна условна казна од три години и за Бабиш и за Наџ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската премиерка бара зголемувањена старосната граница за пензионирање

Тој побара и казна од 416.000 евра за Бабиш и 20.800 евра за Наџова.

Градскиот првостепен суд во Прага, меѓутоа, денеска одлучи дека обвинителот не докажал дека се работи за кривично дело, туку дека се се одвивало во согласност со чешките закони.

Против Бабиш сведочеше неговиот болен син од првиот брак, Андреј Бабиш помладиот, на кого заедно со неговата сестра и тогаш невенчаната сопруга на Бабиш, Моника, му е пренесена сопственоста.

Кога избила аферата на крајот на 2015 година и полицијата започнала истрага поради сомнение дека со измама се добиени два милиони евра, Бабиш тврдел дека нема поим кој ги поседува акциите, за на крајот минатата недела да признае дека лажел до парламентот и до јавноста бидејќи, како што рече, сакале да го заштитат семејството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мистериозниот бран самоубиства на морнари во САД

„Никогаш немаше да застанам овде да не влезев во политиката. До денес не знам зошто тука стоиме јас и госпоѓата Наџова. Никогаш во животот ништо не сум украл. Да сакав да се занимавам со махинации, би можел да го направам тоа на Кипар. Никој не би знаел“, рече Бабиш во своја одбрана пред судот минатата недела.

Loading...

Тогаш тој судењето го нарече измислен политички процес, а денеска на Твитер порача дека му е драго што судството во Чешка е независно.

„Многу ми е драго што имаме независно судство и што судот го потврди тоа што го тврдам од почетокот. Дека сум невин и што не сум направил ништо незаконско“, напиша Бабиш на Твитер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Баку ги евакуираше дипломатите од Техеран

Пресудата не е правосилна и се очекува државниот обвинител да поднесе жалба до Вишиот суд во Прага.

Андреј Бабиш, поранешен премиер и тајкун на агро и хемиската индустрија, своевремено втор најбогат Чех, по поразот на парламентарните избори есента 2021 година, сега е еден од фаворитите на претседателските избори на 13 јануари и 14.