Страв од нов Чернобил: Гранатирана нуклеарката Запорожје

Сподели со своите пријатели

Русите ја нападнаа најголемата нуклеарна централа во Европа во Запорожје, во југоисточна Украина.

Loading...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски истакна дека Русија мора да сноси одговорност за терористичките акти во таа украинска нуклеарна централа, која беше окупирана од руската армија.

Русите, пак, ја обвинуваат украинската страна за гранатирање. Во исто време, голема руска офанзива е во тек во Доњецк во источна Украина.

По окупацијата на регионот Луганск, Русите сакаат да го повторат истото сценарио и во соседен Доњецк.

Во гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје биле оштетени високонапонски водови, поради што еден од реакторите беше исклучен.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат

Русите кои ја окупираа нуклеарната централа тврдат дека линиите биле пресечени од украинското гранатирање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Голем пожар во руско пристаниште на Азовското Море

Украина, од друга страна, ја обвинува Русија за удари во близина на нуклеарната централа.

– Окупаторите создадоа уште една многу ризична ситуација за цела Европа: двапати ја погодија нуклеарната централа Запорожје, најголемата на нашиот континент. Секое бомбардирање на таа локација е бесрамно злосторство, акт на терор. Русија мора да сноси одговорност бидејќи создаде закана за нуклеарната централа, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

Страв од нов Чернобил

Жителите на Запорожје, кои живеат во близина, стравуваат од нов Чернобил доколку борбите се премногу блиску.

Се разбира, сето ова е многу опасно, вели Василиј, поранешен вработен во нуклеарната централа Запорожје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еден загинат во експлозиите во руската база на Крим

– Може да се случи втор Чернобил или нешто уште полошо од тоа, вели тој.

– Мора да знаете барем малку за тоа како работи нуклеарна централа. Што правите? Како можете да се карате за нуклеарна централа и да имате упориште таму. Сакаме мир и спокојство. Сакаме луѓето од двете страни да престанат да умираат без причина. Ги живеевме нашите животи, но што е со нашите деца и внуци?, прашува Љубов, поранешен вработен во нуклеарната централа Запорожје.

Бахмут, еден од последните градови во регионот Доњецк под украинска контрола, е под силен руски напад.

Пред неколку дена Украина објави повик за евакуација на сите жители во делови од областа Доњецк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Форин полиси: 80.000 руски војници убиени или ранети од почетокот на инвазијата

Стотици илјади луѓе останаа во тие области, кои се под постојан напад на руската армија.

Училишен дом во Бахмут е уништен од гранати

– Во сила е силно гранатирање, штетите се огромни. Во близина на Привоксална до темел го уништија студентскиот дом. Невозможно е да се живее. Моите синови ме однесоа во нивната куќа, како и мојот парализиран брат. И во овој момент решивме да се евакуираме, тврди Галина Приходко од Бахмут.

Loading...

Бројни доброволци им помагаат на жителите во евакуацијата. Украинците тврдат дека ги одбиле руските напади кај Славјанск, Торецк и Краматорск.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.