Страшни снимки од земјотресот кој ја погоди Турција (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала во средата ја погоди западна Турција, објави во средата Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Loading...

 

 

Турското Министерство за внатрешни работи соопшти дека засега нема извештаи за жртви или значителна материјална штета, иако снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат значително тресење и неколку уништени автомобили на автопатот.

„Земјотресот е регистриран на длабочина од два километри“, додава EMSC.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во канадската провинција Алберта

 

Loading...

 

Според турската Агенција за управување со вонредни состојби (АФАД), која регистрираше јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала, епицентарот на земјотресот бил во Гољак, област во северозападната провинција Дузче.

 

 

„Ги проверивме речиси сите села околу Гољака. Нема извештаи за сериозни штети. Имаше прекин на електричната енергија, но властите работат на тоа што поскоро да се врати снабдувањето со електрична енергија. изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

 

Loading...

 

Министерот за здравство Фахретин Коча на Твитер напиша дека 35 лица се повредени.

Турските медиуми јавуваат дека земјотресот бил почувствуван во Истанбул и Анкара.