Страшен крај на пејачката што сите ја сакаа: Беше позната по својата насмевка

Сподели со своите пријатели

Лоалва Браз Виеира беше бразилска пејачка на групата Каома, најпозната по планетарниот хит Ламбада, со која сите танцуваа кон крајот на 80-тите и раните 90-ти.

Loading...

Браз е родена во близина на Рио де Janeанеиро во 1953 година во семејство на музичари – нејзиниот татко бил диригент, а нејзината мајка пијанистка. Сериозно започнала да се занимава со музика на 13-годишна возраст, а кога била многу мала добила бројни национални награди.

 

 

Нејзиниот талент се здоби со признание од бројни бразилски поп-уметници како Тима Меи, Емилија Сантијаго, Гала, Каетано Велоса и други кои беа нејзини соработници на снимките помеѓу 1975 и 1985 година.

Во средината на 1980-тите, таа се преселила во Париз и настапила во многу земји низ светот. Во 1989 година, Бразилката ја испеа песната „Ламбада“ како вокал на групата Каома, која стана голем хит.

Интересно, песната е компонирана од водачот на боливиската група „Лос Кјаркас“ и без негова согласност, групата „Каома“ започнала да ја користи песната. Имаше остар конфликт околу авторските права, а подоцна, со голема сума на пари што не и е позната на јавноста, беше постигнато „примирје“.

Loading...

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulo Gomes (@paulo_gomes_50552)

Браз компонираше и отпеа две песни за филмот „Le Roi Desperados“, а песните како „Таго Маго“, „Данчандо Ламбада“, „Мелоди Д’Амур“ ја одбележаа нејзината кариера. Своите вештини ги прилагоди со адаптирање на песната „Anoter Star“ на Стиви Вондер на португалски јазик, а многу американски sвезди беа заинтересирани за нејзините аранжмани и композиции.

Таа беше член на Француската академија и беше одликувана со престижниот сребрен медал „Prix Thorlet“.

Нејзиниот живот заврши трагично на 19 јануари 2017 година, кога нејзиното тело беше пронајдено во изгорен автомобил во градот Санкварема. Според полицијата, двајца мажи упаднале во хотелот во кој живеела и ја ставиле во автомобил, кој потоа бил запален. Според полициската истрага, таа била убиена од еден нејзин вработен.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *