Столтенберг: Украина постигна значителен напредок, но не треба да ја потценуваме Русија

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Украина постигнува голем напредок во својата контраофанзива, но дека западните сојузници не треба да ја потценуваат Русија.

Loading...

– Благодарение на херојскиот отпор на украинскиот народ и невидената поддршка на сојузниците во НАТО, Украина постигна значителни придобивки – рече Столтенберг во обраќањето на Берлинската безбедносна конференција.

Да се одржи поддршката

Сепак, додаде тој, сојузниците во НАТО не треба да ја потценуваат Русија.

– Руските ракети и дронови продолжуваат да паѓаат врз украинските градови, цивили и критична инфраструктура, предизвикувајќи огромно човечко страдање со почетокот на зимата – додаде Столтенберг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин даде рок од две недели да се смисли како да се зголеми наталитетот

Столтенберг подвлече дека сојузниците на НАТО ќе продолжат да обезбедуваат воена поддршка за Украина, снабдувајќи со напредно оружје и системи за противвоздушна одбрана.

– Ја поздравувам силната поддршка на Германија за Украина, со значителна финансиска, хуманитарна и воена помош. Ја гледаме разликата што ја прави ова секој ден на бојното поле. И важно е дополнително да ја зајакнеме и одржиме нашата поддршка – нагласи тој.

Тој ја поздрави одлуката на Германија

Столтенберг ја поздрави и одлуката на Германија значително да ги зголеми трошоците за одбраната со инвестирање во нови борбени авиони, хеликоптери, бродови и подморници.

Тој рече дека вооружените сили на Германија, Бундесверот, играат клучна улога во плановите на НАТО за одвраќање и одбрана.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски генерал: САД вршат експерименти со ХИВ врз украинските војници

– Потребен ни е силен и подготвен Бундесвер со одлични можности во сите домени. Потребна ни е силна и робусна одбранбена индустрија која може да ги исполни барањата, врз основа на јасни и одржливи сигнали за побарувачката. Ова е важно за безбедноста на Германија, како и за европската и светската безбедност – рече Столтенберг.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.