Столтенберг: Наш приоритет е победата на Украина над Русија

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека приоритет на Алијансата е да ѝ помогне на Украина во војната со Русија.

Loading...

– Мораме да ја зајакнеме позицијата на Украина на бојното поле, така што исходот од оваа војна гарантира дека Украина преовладува како суверена независна нација и дека претседателот Путин нема да победи – рече Јенс Столтенберг за време на подкаст во живо со американскиот амбасадор во НАТО Џулиен Смит.

– Она што го знаеме е дека Украинците сега ги имаат капацитетите, оружјето, муницијата, а исто така и обуката што ја обезбедуваат сојузниците и партнерите во НАТО – рече тој, истакнувајќи дека Киев ги има капацитетите што му се потребни за да ја ослободи територијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украински генерал: Се пробивме до клучна населба

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.