Столтенберг: Иран е одговорен за дестабилизација на Блискиот Исток

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Иран ја нарушува стабилноста во регионот.

Loading...

На прес-конференцијата, по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Вашингтон, Столтенберг ја истакна важноста на единството на демократските народи и заедничката опозиција против „авторитарните режими“.

Наведувајќи дека безбедноста е глобално прашање, Столтенберг нагласи дека НАТО е „од витално значење“ во борбата против глобалните предизвици.

Говорејќи за Блискиот Исток, Столтенберг изјави дека Иран „покажува угнетувачки став дома и агресивен однос кон странство“ и додаде:

„Иран е одговорен за дестабилизација на Блискиот Исток, на кој му треба стабилност и безбедност“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

Изразувајќи длабока загриженост за поддршката на Иран за Хутите кои ги напаѓаат бродовите во Црвеното Море, Столтенберг рече дека акциите носат ризик од ескалација на тензиите во регионот.

Столтенберг смета дека победата на Русија во руско-украинската војна ќе ги охрабри Иран, Северна Кореја и Кина, но и дека ќе претставува сериозна закана за Европа и САД.

Тој ја подвлече важноста на поддршката на сојузниците од НАТО за Украина како инвестиција во нивната колективна безбедност, велејќи:

Loading...

„Поддршката дадена за Украина не е добротворна организација, туку инвестиција во нашата сопствена безбедност. Претседателот Путин ја започна оваа војна и може да ја заврши денес ако престане да го напаѓа својот сосед. Војната може да заврши ако Украина престане да се брани, но тоа не значи мир, тоа значи руска окупација, а окупацијата не е мир“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е ладнокрвниот убиец што Путин сака да го извлече од затвор во Германија

Столтенберг понатаму изјави дека Русија треба да го прифати постоењето на Украина како суверена и независна држава.

„Она што се случува на преговарачката маса е нераскинливо поврзано со ситуацијата на бојното поле. Затоа, ако сакаме траен и праведен мир, мора да и обезбедиме на Украина повеќе оружје и муниција.

„Давање оружје на Украина е патот до мирот“, смета Столтенберг.

Тој изрази задоволство што Големото национално собрание на Турција го одобри полноправното членство на Шведска во НАТО.

Посочувајќи дека САД и НАТО заедно сочинуваат 50 отсто од светската економска и воена моќ, Столтенберг рече:

„Кина и Русија ја немаат моќта на НАТО. Затоа тие секогаш се обидуваат да го нарушат нашето единство“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна кореја испратила 7.000 контејнери со муниција во Русија