Српските кошаркари во полуфинале на Олимпијадата во Рио

Сподели со своите пријатели

Изабраниците на Александар Ѓорѓевиќ во четвртфиналето од кашаркарскиот олимписки турнир ја совладаа Хрватска со резултат 86:83 (19:20, 19:12, 14:64 и 20:31), па така си обезбедија пласман во полуфинале каде ќе се борат против Австралија.

Традицијата на неопобедливите дуели кои ги играа до сега Србија и Хрватска е продолжена и на игрите во Рио. Ова е деветти по ред меч на Хрватите и Србите и осма победа за српскиот тим, а една за Хрватска и тоа во пријателски натпревар.

Во тимот на Србија најдобри беа Богданович со 18 и Јокиќ, Марковиќ, Радуљица, Недовиќ и Бирчевиќ со по 12 поени. Во тимот пак на Хрватска најдобар бил Богдановиќ со 28 и Хезоња со 16.

 

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.