Среќник на американската лотарија освои вртоглави 1,13 милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Мега Милионс објави дека во Њу Џерси е продадено лотарија џекпот ливче во вредност од неверојатни 1,13 милијарди долари, петта по големина добивка во историјата на играта, со што заврши серијата од 30 последователни извлекувања без добитник.

Loading...

Добитните бројки за џекпотот беа 7, 11 , 22, 29 и 38, плус дополнителниот број 4, објави Мега Милион на својата веб-страница во средата наутро.

Победникот, кој допрва треба да биде идентификуван, може да избере да си замине со паушална сума од 537,5 милиони долари или да ги распореди плаќањата во текот на 30 години, плаќајќи годишен данок на доход.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вака изгледа еден ден во градинка во Данска: Родителите од други земји се во шок

Иако е голем, џекпотот се уште е далеку од најголемата награда во извлекувањето на Mega Millions.

Во Флорида џекпотот беше 1,6 милијарди долари минатата година. Победникот, кој избра да остане анонимен, им пркоси на шансите од 1 на 302,6 милиони.

Плаќањата за извлекувањата двапати неделно се 2 американски долари и се продаваат во 45 држави и во областа Колумбија, Порторико и Девствените Острови на САД.

Најголемата индивидуална добивка на лотарија во историјата на САД е 2,04 милијарди долари освоена од сопственик на билет Powerball во Калифорнија во ноември 2022 година.