Србија сака да купи руски хеликоптери Ми-35 од Белорусија

Сподели со своите пријатели

Србија пројавува интерес да купи најмалку шест противотeнковски хеликоптерi Ми-35 од руско производство, пишува весникот „Вечерње новости“.

Можно е Белград да ги купи хеликоптерите од Белорусија, но во процесот на преговори важна улога има и Русија, која како земја производител треба да се согласи со зделката.

Купувањето на тие хеликоптери ќе биде една од темите на претстојните средби на српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Минск. /МИА


Leave a Reply