22.07.2019 12:57

Спијте добро и покрај горештините: Трикови кои ќе ви помогнат да уживате во сонот

Facebook Twitter Google+

Покрај зголеменото потење, уште една работа во летото ни го отежнува животот, а тоа е лошото спиење затоа што температурите ноќе се толку високи што е вистински предизвик да потонете во сон.

Одењето на спиење кога се чувствуваме испотени и мокри е исклучително тешко, вистински пекол е да се задржи температурата на собата на адекватно ниво. За среќа постојат неколку трикови кои можат да ви помогнат да си обезбедите 8 часа квалитетен сон и покрај високите температури.

Loading...

12 начини да ја разладите собата пред спиење без клима уреди

Разладете ја собата

Направете се што можете за да спречите прегрејување на вашата спална соба, затоа што така ќе се чувствувате комфорно. Ова мора да го направит еуште во текот на денот така што ќе ја затемните спалната соба и ќе ги држите прозорците затворнеи. Ноќта отворете го прозорецо само ако надвор е довлно студено. Користете вентилатор за да ја одржите собата разладена.

Избегнувајте спиење покрај вентилаторот

Разладете се себе си пред спиење

Истуширајте се пред да одите во кревет. Водата да не биде топлка за да не правите дополнителна пареа. Обидете се и со распрскувач малку да се разладите со студена вода.

Не можете да спиете од топлото време? Трикови кои ќе ви помогнат да го решите проблемот!

Бирајте адекватна пижама и постелнина

Loading...

Носете пижама со светлна боја за да се чувствувате посвежо во креветот, а најдобро е и воопшто да не ја носите. Памучната пижама ќе дозволи на вашата кожа да дише, а покрај тоа ќе ја впива и потта.

Image by Claudio_Scott from Pixabay


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments